Z paszportem po Kujawach i Pomorzu

ETNO Paszport 2019

ETNO Paszport 2019Tym razem z Paszportem Turystycznym bawimy się m.in. w Ciechocinku, gdzie już w piątek (19 lipca) rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów oraz w Żninie podczas Biesiady Pałuckiej. Wszystkich zainteresowanych folklorem zapraszamy do Tucholi na Historyczny pochód Borowiaków i Dzień Folkloru Borowiackiego, które odbędą się w z okazji 60. Dni Borów Tucholskich. Oprócz przemarszu barwnego korowodu z oprawą muzyczną kapeli ludowej organizatorzy zaplanowali także festyn promujący kulturę borowiacką.

Paszport Turystyczny to akcja podróżowania po najciekawszych miejscach na Kujawach i Pomorzu z propozycjami interesujących imprez w całym regionie (więcej o paszporcie).

Bydgoszcz 18, 21, 22 lipca
„W co się bawić” w Bydgoszczy? Będzie coś „dla sympatycznej panny Krysi z turnusu trzeciego” i wszystkich fanów Młynarskiego! Chyba nikt się nie będzie nudził… Nie tylko „Chyba”, ale na pewno!

18 lipca, Bydgoszcz
Wieczór z kabaretem: „Kabaret Chyba”

21 lipca, Bydgoszcz
Rzeka Muzyki – JACEK BOŃCZYK, „Absolutnie…czyli Bończyk śpiewa Młynarskiego”

22 lipca, Bydgoszcz
Małe formy teatralne – „Mój ulubiony Młynarski” Piotr Machalica

19-20 lipca, Ciechocinek
Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów
Jeśli jakieś miejsce można nazwać „domem” Romów, z pewnością byłby to Ciechocinek, za sprawą pochodzącego z królewskiej dynastii Baro Szero – Don Vasyla. Artysta nie tylko organizuje tu romski festiwal, ale też osiadł na Kujawach i swą twórczością poetycką sławi piękno naszego regionu…

20 lipca, Tuchola
VIII Historyczny pochód Borowiaków i Dzień Folkloru Borowiackiego
Ulicami Tucholi znów przejdzie barwny borowiacki korowód. Dla widzów to kalejdoskop miejsc i ludzi pochodzących z różnych zakątków Borów Tucholskich. Dla uczestników pochodu – regionalne święto, podczas którego manifestują swoje przywiązanie do małej ojczyzny i dzielą się tym co najlepsze. Będzie Wioska Górnicza, Kwiatowa i Miodowa, postacie historyczne z różnych epok, zespoły, które śpiewem, gwarą i strojem prezentują barwną opowieść o miejscu tak cennym, że przyznano mu miano Rezerwatu Biosfery UNESCO.

20 lipca, Toruń
5. Festiwal Teatrów Ulicznych – „Szekspir. Miasto” – happeningi szekspirowskie i „50 twarzy Księżyca”
W Toruniu magicznie i kosmicznie… W sobotę aż 9 happeningów na Starym Mieście, a wieczorem koncert orkiestry dętej i „50 twarzy Księżyca” – projekcja z okazji 20. rocznicy lądowania człowieka na Srebrnym Globie. Tym razem lądujemy w Kujawsko – Pomorskich Konstelacjach dobrych miejsc!

20 lipca, Żnin
Biesiada Pałucka
Z ETNO Paszportem jedziemy na Pałuki! W Żninie można zdobyć „Chochlę Burmistrza”, ale najpierw trzeba nieźle zamieszać w garach. Wieczorem zagra „Kapela z kopyta”. Nic tylko ruszać…

20 lipca, Łabiszyn
VII Pałucki Festyn Ludowy
Do wyboru do folkloru! Koncerty zespołów ludowych, regionalna kuchnia, rzemiosło. Łabiszyn słynie z rekonstrukcji wojennych bitew, ale tym razem też zwiera szyki i staje do boju! Pod okiem sędziego z Biura Rekordów Polski odbędzie się tu walka o pobicie rekordu w jednoczesnym śpiewie „Prząśniczki”.

20 lipca, Chełmno
XVII Letni Festiwal „Muzyka w zabytkach Chełmna” – Wielcy muzyczni jubilaci – Józef Elsner i Stanisław Moniuszko
W duchu Stanisława Moniuszki pozostają Pałuki, ale też Ziemia Chełmińska… Miasto na dziewięciu wzgórzach będzie rozbrzmiewało muzyką wielkich twórców w nawach swych gotyckich kościołów i klimatycznej sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej.

20-21 lipca, Biskupin
Podróże w czasie – osada na półwyspie
Nie tylko „dziewczyny lubią brąz”. Lubili go już nasi praprzodkowie. Ten pierwszy sztucznie uzyskany stop metalu miał wielkie znaczenie dla rozwoju gospodarczego i społecznego Europy. Mieszkańcy biskupińskiej osady potrafili wyczarować z niego piękne szpile, noże oraz groty.

21 lipca, Chełmno
Spacerki po Chełmnie – „Chełmińskie drukarstwo”
Każdy Walenty ma swoje patenty! Chełmno doskonale znane jest z relikwii św. Walentego, a już mniej z działalności Walentego Fiałka, który na przełomie XIX i XX w. prowadził tu lokalną drukarnię. Opublikował w niej m. in. „Sekretarz Miłosny”. Dowiemy się z niego jak panny i kawalerowie używali słowa, by prezentować swe walory. Gdyby jednak to nie pomogło… zawsze można było słać modły do patrona, czekającego na zakochanych w ołtarzu chełmińskiej Fary.

21 lipca, Szafarnia
Wakacje z Chopinem
Chopin uwielbiał wakacje w Szafarni. Za międzynarodowy rozgłos wieś odwdzięcza się mu wakacyjnymi koncertami, podczas których każdy może doświadczyć uroków ziemi dobrzyńskiej. Usłyszymy m.in. jego Poloneza c-moll op. 40 nr 2 i Balladę As-dur op. 47, a także efektowne parafrazy chopinowskich pieśni: Pierścień i Hulanka, Franciszka Liszta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *