Podczas narodowych posiedzeń jury w Warszawie i Berlinie nominowano prace do Polsko-Niemieckiej Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego – Wręczenie nagród 11 maja podczas Polsko-Niemieckich Dni Mediów w Media City Leipzig w Lipsku (Saksonia).
Podczas posiedzeń w Warszawie i Berlinie jury wybrało 24 prace nominowane do XIX finału Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w roku 2016. Jury wybierało spośród 116 nadesłanych zgłoszeń, z tego 54 z Polski i 62 z Niemiec. Wybrano po sześć prac w kategoriach Prasa, Radio, Telewizja oraz dotowanej przez Wolne Państwo Saksonia kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu”. Nagroda przyznawana zwycięzcy w każdej kategorii wynosi 5.000 euro. Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpi w ramach Polsko-Niemieckich Dni Mediów, które odbędą się 11-12 maja w lipskim Media City.
Gospodarz Dni Mediów, Premier Wolnego Państwa Saksonia Stanislaw Tillich podkreślił, że „Wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego i Dni Mediów stały się cenionym dziennikarskim spotkaniem branżowym, wykorzystywanym jest jako miejsce wymiany poglądów i doświadczeń. To właśnie te osobiste spotkania i regularne rozmowy przyczyniają się do wspólnej transgranicznej rzetelnej i nacechowanej wzajemnym zaufaniem pracy przedstawicieli mediów obu krajów. O tym, jakie znaczenie ma dla Saksonii życie na polsko-niemieckim pograniczu, świadczy rozpisana przez nas nagroda specjalna. Ma ona służyć przede wszystkim wyróżnieniu dziennikarzy, którzy poruszają się po pograniczu i zajmują codziennymi tematami, które dotyczą ludzi po obu stronach granicy”.
Polski juror w kategorii Radio Jacek Kamiński podkreślił, że organizatorów cieszy fakt, że „w tegorocznej edycji Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej swoje publikacje zgłosiły nowe redakcje, dotąd w konkursie nieobecne, takie jak: Horyzont Telewizja Słubice, Radio Polska Live”. Niemiecki juror w kategorii Radio, Jürgen Hingst z NDR podkreślił: „Mimo że liczba złożonych prac lekko spadła, nie ucierpiała na tym jakość. W czasach internetu i ruchomych obrazów radio musi wynaleźć własną estetykę. Szczególnie dobrze widać to na przykładzie reportaży o tematyce migracyjnej, stanowiącej tym roku punkt ciężkości złożonych prac. Wielu autorów zdecydowało się jednak na przedstawienie normalnego życia między Polaków i Niemców. Te tematy opisano nie mniej zaskakująco i różnorodnie.”
Wręczenie Nagrody Dziennikarskiej jest uroczystym punktem Polsko-Niemieckich Dni Mediów, które odbędą się w dniach 11-12 maja – na miesiąc przed 25. rocznicą obchodów Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy – w Media City Leipzig w Lipsku (Saksonia). W ramach tegorocznej edycji nawiązano współpracę z Medientreffpunkt Mitteldeutschland (MTM).
Organizatorzy Polsko-Niemieckich Dni Mediów zapraszają uczestników do wzięcia udziału również w MTM pod hasłem „Siła zmiany – życie w nowych systemach” (www.medientreffpunkt.de; 9-11 maja). Również dziennikarze MTM mogą skorzystać z możliwości rejestracji na Polsko-Niemieckie Dni Mediów. Mottem tegorocznej konferencji jest „Europa na rozstajach – integracja czy wykluczenie?”. Temat odzwierciedla konflikt między koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa w Europie i niesieniem pomocy osobom porzucającym rejony świata objęte wojnami. W programie konferencji m.in. debata Europa na rozstajach – integracja czy wykluczenie? i warsztaty dotyczące wpływu polityki na media, polityki kulturalnej w kraju sąsiada, polityki NATO w przededniu warszawskiego szczytu 8-9 lipca 2016, digitalizacji radia i innych.
W przyszłym roku organizatorzy świętować będą 20-letnią historię Nagrody. Od 2013 roku nosi ona nazwę „Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego” w uznaniu dla działalności dziennikarskiej pierwszego demokratycznego premiera Polski po roku 1989.
Nominowane prace:
Kategoria Prasa
- Serce po berlińsku, Joanna Gierak-Onoszko, POLITYKA.
- Maczków nad rzeką Ems, Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, Ale Historia.
- Tunel, Agnieszka Wójcińska, Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy.
- Ich bin wer, den du nicht siehst, Emilia Smechowski, TAZ am Wochenende.
- Alltag und Horror, Agnieszka Hreczuk, Tagesspiegel, Reportage.
- Sehnsucht nach dem Vater, Paul Toetzke. TAZ, Reportage.
Kategoria Radio
- Podróż z Marianne, Alicja Kulik, Polskie Radio Olsztyn, redakcja kulturalna.
- Ukradziona i utracona młodość, Małgorzata Jurgiel, Anna Kolmer, Polskie Radio Szczecin, redakcja publicystyki.
- List, który zmienił Europę, Przemysław Gałecki, Polskie Radio Wrocław, redakcja informacji.
- Zwischen Bio-Anbau und Bodenspekulationen – Polens Landwirtschaft, Ernst Ludwig von Aster und Anja Schrum, Deutschlandfunk, Außenpolitik/Gesichter Europas.
- Heimat wider Willen. Wie Tadeusz Sokolowski sich in Deutschland versöhnte, Marietta Morawska-Büngeler, SWR2 Tandem, Redaktion Modernes Leben.
- New York New York oder Neues aus der alten Heimat, Tilla Fuchs, Sr2 Kulturradio.
Kategoria Telewizja
- Wyprzedzając swój czas, Radomir Wit, TVP2.
- Dotknięcie anioła, Marek Tomasz Pawłowski, TVP Red. Form Dokumentalnych / WDR PG Dokumentation.
- Ogród po drugiej stronie rzeki, Paweł Kulik, Michał Kulik, TVP Historia / pepe-tv.eu.
- Nordstory: Gekommen, um zu bleiben – von Polen und Deutschen in der Grenzregion, Kathrin Matern, NDR Fernsehen, Landesfunkhaus MV.
- Lebenslinien: Celino Bleiweiss – Der rettende Name. Dagmar Wittmers. BR/Bayerisches Fernsehen, Dokumentarfilm und RBB/Rundfunk Berlin Brandenburg, Dokumentation und Zeitgeschehen.
- Nachbar, wie geht’s? Sorry, ich bin pleite! Katrin Materna und Łukasz Kowalski. MDR, Redaktion Osteuropa und Dokumentationen und TVP 2, Redakcja Publicystyki.
Kategoria „Dziennikarstwo na Pograniczu”
- Kowalski i Schmidt, Kinga Wołoszyn-Kowanda, Krzysztof Czajka, TVP Wrocław / RBB.
- Po wojnie w niemieckiej szkole, Grażyna Preder, Polskie Radio Koszalin.
- Madonna Pechsteina, Jolanta Rudnik, Polskie Radio Koszalin.
- Schlesien: Die Suche nach der Identität, Martin Jabs, MDR (Fernsehen), Zeitgeschehen: Heute im Osten.
- Deutsch-polnische Kita, Antje Klingbeil, ZDF Landesstudio Brandenburg.
- Mensch Nachbar, Roman Nuck, Tomasz Sikora, Peter Kumpfe, MDR 1 Radio Sachsen.
Więcej informacji na www.polsko-niemiecka-nagroda-dziennikarska.pl.