102. rocznica urodzin Zbigniewa Lengrena

Lengrenówka

Lengrenówka

2 lutego obchodziliśmy 102. rocznicę urodzin Zbigniewa Lengrena, który od 1946 r. współpracował z kultowym tygodnikiem „Przekrój”, gdzie od 1948 r. publikował serię rysunkową z Profesorem Filutkiem.

Już wkrótce, dzięki współpracy z Fundacją PRZEKRÓJ, będziemy mogli prezentować prace i filmy z postacią Filutka autorstwa Zbigniewa Lengrena.

Z okazji rocznicy pokazujemy Lengrenówkę w czasie przygotowań do jej otwarcia, które planowane jest jeszcze w 2021 r. Lengrenówka to dodatkowa lokalizacja Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Stanowi adaptację dawnego mieszkania i pracowni Zbigniewa Lengrena przy ul. Brzozowej 6/8a w Warszawie. Lengrenówka będzie pełnić funkcję całorocznego obiektu kulturalno-edukacyjnego. Jej działalność będzie skupiać się głównie wokół edukacji dzieci i młodzieży poprzez kontakt ze szczególnym rodzajem sztuki i instrumentem edukacji społecznej, jakimi są karykatura i satyra.

W zbiorach Muzeum Karykatury aktualnie znajduje się ponad 130 rysunków oraz plakatów autorstwa Lengrena. Od rodziny i spadkobierców artysty Muzeum pozyskało także w formie depozytu dużą część kolekcji prac, materiałów archiwalnych i pamiątek, które będziemy wykorzystywać przy prezentacji i promocji jego twórczości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *