160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – prezentacja publikacji i wernisaż wystawy

160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Trwają obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwalił rok 2023 Rokiem Powstania Styczniowego oraz Rokiem Aleksandra Sochaczewskiego.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń wydawnictwo Green Light Media i miesięcznik Zielony Sztandar wspólnie z Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie przygotowały wystawę okolicznościową pt. 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. „Pod Sztandarem z Orłem Białym 1863”. W środę 8 lutego 2023 roku o godz. 14.00 zapraszamy do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddział Muzeum Niepodległości) na wernisaż wystawy.

Ekspozycja przybliża najistotniejsze informacje o Powstaniu Styczniowym. Eksponuje publikacje książkowe naszych muzeów związane z powstaniem. Prezentuje dziedzictwo w malarstwie tego największego zrywu narodowowyzwoleńczego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Przybliża symbolikę i artefakty związane z powstaniem. Wskazuje na udział w nim warstwy chłopskiej oraz, co istotne, pokazuje wpływ Powstania Styczniowego na umocnienie polskiej świadomości narodowej i wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń Polaków. Wystawa potrwa do 9.03.2023.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

8 lutego 2023 roku, godz. 14.00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Oddział Muzeum Niepodległości
ul. Skazańców 25
01-532 Warszawa

160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *