162 mln dol. kary dla Google za praktyki antykonkurencyjne

Logo Google
Logo Google
Fot. Unsplash

Indyjski organ ds. konkurencji nakazał firmie Alphabet Inc., właścicielowi marek Google, YouTube czy Chrome, zmienić podejście do platformy Android i nałożył na amerykańską firmę technologiczną grzywnę w wysokości 13,38 mld rupii indyjskich (161,95 mln dol.) za praktyki antykonkurencyjne.

Komisja ds. Konkurencji w Indiach (CCI) stwierdziła, że Google wykorzystał dominującą pozycję na rynku wyszukiwarek online i sklepu z aplikacjami na Androida, aby chronić pozycję swoich aplikacji, takich jak Chrome i YouTube w mobilnych przeglądarkach internetowych i hostingu wideo online.

CCI zobowiązało Google do zawierania umów dotyczących podziału przychodów z producentami smartfonów, ponieważ – zauważyło CCI – brak takich praktyk pomagała koncernowi uzyskać wyłączność na swoje usługi wyszukiwania „z całkowitym wyłączeniem konkurentów”.

CCI zwróciło się również do Google o umożliwienie użytkownikom wyboru wybranej przez nich wyszukiwarki podczas pierwszej konfiguracji telefonu.

„Rynki powinny mieć możliwość konkurowania na zasadach merytorycznych, a na dominujących graczach (w tym przypadku na Google) spoczywa obowiązek, aby ich zachowanie nie wpływało na konkurencję” – napisało CCI w oświadczeniu.

Według Counterpoint Research, system operacyjny Android firmy Google obsługuje 97 proc. z 600 mln smartfonów w Indiach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *