19. Plener Malarski Artystów Niepełnosprawnych

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie organizują 19. Plener Malarski Artystów Niepełnosprawnych. Uczestnicy od kilku już lat poznają i malują zabytki na Liście UNESCO. Tym razem skierują swe kroki do Wieliczki (3 lipca) oraz do Bańskiej Szczawnicy (4-5 lipca), średniowiecznego, górniczego miasta na Słowacji. Dzięki uprzejmości pana dr Józefa Labudy, dyrektora Słowackiego Muzeum Górniczego w Bańskiej Szczawnicy, uczestnicy będą mogli nie tylko zobaczyć Muzeum ale także zaprezentować tu wystawę swoich obrazów.

19. Plener Malarski Artystów Niepełnosprawnych

Bańska Szczawnica to urokliwe miasteczko na południu Słowacji. Należy do najstarszych i najbardziej znaczących miast górniczych w Europie. O jego znaczeniu i zamożności jego obywateli przez kilka wieków stanowiło wydobycie i przetwórstwo znacznych ilości złota i srebra. Bańska Szczawnica jest jednym z najbogatszych w zabytki miast słowackich nie dziwi więc fakt, że została wpisana na Listę Dziedzictwa UNESCO.

Uczestników pleneru inspirować będą: Stary Zamek, kalwaria na wzgórzu Scharfenberg, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gotycki, bezwieżowy kościół Panny Marii Śnieżnej z 1512 roku, Pigarska brama, jedyna ocalała z sześciu bram miejskich, barokowa kolumna Świętej Trójcy na placu o tej samie nazwie w centrum miasta, gotycki kościół św. Katarzyny z XV wieku oraz zabudowania dawnego Kammerhoffu dziś siedziby Słowackiego Muzeum Górniczego.

W tegorocznym plenerze weźmie udział 50 uczestników. Wybrane prace, powstałe w czasie pleneru, będą prezentowane na wystawie „Wieliczka i Bańska Szczawnica – zabytki na Liście UNESCO” w komorze Maria Teresa w Muzeum w kopalni soli w dniach 22 września – 21 października 2017 roku a następnie w Słowackim Muzeum Górniczym w Bańskiej Szczawnicy.

foto: Ludwik Kostuś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *