Muzeum Narodowe w Pradze w marcu, po miesięcznej przerwie, ponownie otworzyło swe podwoje dla zwiedzających. Po raz pierwszy w historii budynku została udostępniona dla publiczności także kopuła na szczycie, z której rozciąga się piękny widok na miasto.
Muzeum Narodowe, najstarsza instytucja muzealna w Czechach, zostało założone przed 200 laty jako „Muzeum Ojczyźniane“ w 1818 roku. Z jego założeniem związane są takie osobistości, jak hrabia Kašpar Maria Šternberg, František Palacký, Jan Evangelista Purkyně, czy francuski badacz Joachim Barrande. Pomieszczenia neorenesansowego budynku muzealnego na Placu Wacława zostały udostępnione w 1891 roku.
W ostatnich latach budynek przeszedł skomplikowany, gruntowny remont. Dzięki otwarciu przestrzeni w Budynku Głównym i połączeniu jej z Nowym Budynkiem, muzeum dwukrotnie powiększyło swoją powierzchnię wystawienniczą. Na zwiedzających czekają unikatowe eksponaty, które do tej pory były przechowywane w muzealnych magazynach.
Wystawa o nazwie „2×100“ przedstawia historię 200 lat istnienia Muzeum Narodowego. Dla gości przygotowano 200 najcenniejszych i najciekawszych eksponatów przechowywanych w muzeum, które zostaną pokazane w nowym i zaskakującym kontekście, odzwierciadlającym różnorodność tych eksponatów – historycznych, przyrodniczych, naukowych i artystycznych, pochodzących nie tylko z Czech, ale także z całego świata.
(CT)
foto: Prague City Tourism