50 dni do XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022

50 dni do Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022
50 dni do Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022
Konferencja prasowa “50 dni do XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie”

Już tylko 50 dni pozostało do rozpoczęcia ceremonii otwarcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. Stanie się to 4 lutego na Stadionie Olimpijskim w stolicy Chin. Pekin będzie pierwszym w historii miastem, który gościł zarówno letnią, jak i zimową edycję najważniejszej imprezy sportowej świata.

– 4 lutego 2021 roku, dokładnie na rok przed rozpoczęciem XXIV Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022, dostaliśmy oficjalne zaproszenie do uczestnictwa w tej najważniejszej sportowej imprezie. Teraz do startu pozostało nam już zaledwie 50 dni. Naszym kluczowym zadaniem, na którym się teraz skupiamy, jest zapewnienie Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej jak najlepszych warunków. Realizujemy tę misję dokładając wszelkich starań i jestem przekonany, że możemy odnieść duży sukces w Pekinie. W dużej mierze jest to możliwe dzięki Sponsorom i Partnerom Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej, czyli firmom takim jak: PKN Orlen, Totalizator Sportowy, Enea, OTCF, LOT, czy LUX MED – powiedział Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Na 50 dni do ZIO w Pekinie mamy trzy kwalifikacje, które wywalczyli łyżwiarze figurowi. W pozostałych sportach kwalifikacje wciąż trwają i coraz więcej polskich zawodników uzyskuje możliwość startu w przyszłorocznych igrzyskach, jednak oficjalnie te liczby zostaną ogłoszone w niektórych konkurencjach pod koniec roku i reszta pod koniec stycznia 2022. Wtedy też poznamy pełny skład Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Pekin 2022. Na dziś nasza reprezentacja liczy ponad 20 osób i wciąż tych miejsc będzie przybywać.

– Walczyliśmy o to, aby Ministerstwo Sportu i Turystyki na nowo powstało na mapie administracyjnej Polski. Jesteśmy przekonani, że sport zasługuje na swoje odrębne ministerstwo, dla którego będzie głównym przedmiotem zainteresowania, szczególnie w kontekście tak ważnych imprez jak Igrzyska Olimpijskie. Bardzo nam zależało, by bezproblemowo przygotować reprezentację Polski na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie i z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że we współpracy ze związkami sportowymi, ten cel udało się osiągnąć. Mam nadzieję, że ten nadchodzący rok przyniesie nam dużo sukcesów sportowych, a ja już teraz trzymam kciuki za wszystkich reprezentantów – stwierdził Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki.

W programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 znajdzie się 7 sportów, 15 dyscyplin i 109 konkurencji. Olimpijskie zmagania odbywać się będą na 12 arenach. Dodatkowo na Stadionie Narodowym, tzw. „Ptasim Gnieździe” – znanym z igrzysk w 2008 roku, odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia. ZIO 2022 zostaną rozegrane w trzech strefach: w Pekinie (curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe i szybkie oraz short-track, big air – snowboard i narty), regionie Yanqing (bobsleje, saneczkarstwo, skeleton, narciarstwo alpejskie) oraz regionie Zhangjiakou (snowboard, narciarstwo dowolne, biegi narciarskie, kombinacja norweska, skoki narciarskie, biathlon).

– Mam już pewne doświadczenie związane z rolą Szefa Misja Olimpijskiej. W 2019 roku pełniłem tę funkcję podczas XIV edycji Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Sarajewie, a w 2020 w trakcie III Zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Lozannie. Myślę, że te dwie imprezy dały mi naprawdę dużo, ponieważ do tej pory znałem Igrzyska tylko z drugiej strony, zawodnika – powiedział Konrad Niedźwiedzki, Szef Polskiej Misji Olimpijskiej Pekin 2022.

– Na co dzień mam kontakt z łyżwiarzami, dlatego bardzo się cieszę z ostatnich rezultatów, które osiągnęli – zarówno na torze krótkim, jak i na długim. Zanosi się, że nasza reprezentacja w short-tracku na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie będzie rekordowo duża, bo aż sześcioosobowa. Także liczę w tej dyscyplinie na medale. Zresztą kibicuję całej reprezentacji i mam nadzieję, że ta estymowana liczba 60 zawodników pojedzie do Pekinu – zakończył medalista olimpijski z Soczi 2014 w łyżwiarskim wyścigu drużynowym.

Swoje życzenia do zgromadzonych na konferencji w formie wideo przekazał także Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Chin w Polsce Sun Linjiang.

Organizatorzy zapowiadają, że w igrzyskach udział weźmie ponad 90 Narodowych Komitetów Olimpijskich, które reprezentować będzie około 2900 sportowców. Mają to być – jak do tej pory – najbardziej zrównoważone igrzyska pod względem płci – 54,6% mężczyzn/ 45,4% kobiet.

Z powodu pandemii koronawirusa XXIV ZIO Pekin 2022 zostaną rozegrane w rygorze sanitarnym. Wszystkie wytyczne zostały zaprezentowane w „Playbooku”.

– Na evencie testowym w Yanqing pod Pekinem uległem wypadkowi, czego skutkiem jest kawałek chińskiego tytanu w mojej rzepce. Myślę, że w związku z tym śmiało mogę powiedzieć, że do Chin będę wracać jak do siebie. Sprawdziłem tam nie tylko tor saneczkowy, ale również liczne obiekty infrastruktury jak choćby szpital. Mimo wszystko jestem pozytywnie nastawiony, rehabilitacja idzie sprawnie. Obecnie skupiam się na tym, by wrócić do pełni treningów i mam nadzieję, że uda mi się to w połowie stycznia – zapewnił saneczkarz Mateusz Sochowicz, który zapowiada dalsza walkę o kwalifikację.

Wiadomo już, że na trybunach znajdą się tylko kibice z Chin kontynentalnych. Przyjeżdżający do Chin zaszczepieni uczestnicy igrzysk trafią do tzw. „bańki”, a wszystkich niezaszczepionych czeka 21-dniowa kwarantanna. Jednak każdy przybywający do Pekinu będzie musiał przedstawić negatywny wynik testu wykonany nie później niż 72 godziny przed podróżą. Na miejscu każdy będzie musiał poddać się kolejnym testom – zawodnicy będą testowani codziennie. Wszechobecne będą także maseczki, których używać trzeba będzie także w „bańce”. Dodatkowo, kibice na trybunach nie będą mogli krzyczeć i śpiewać. Dopingować sportowców będzie można tylko za pomocą oklasków. Ponadto zasady dotyczące tzw. „minimalizacji ryzyka” będą identyczne jak podczas zakończonych w sierpniu igrzysk w Tokio. Przyjezdni będą musieli pobrać specjalną aplikację („My 2022”) na 14 dni przed wylotem i tam składać raporty odnośnie stanu zdrowia. Obowiązywać będą maseczki, zakaz kontaktu fizycznego i unikanie dużych skupisk ludzkich.

– Dostaliśmy ze strony chińskiej liczne restrykcje dotyczące bezpiecznego przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Dotyczą one nie tylko szczepień, ale również monitorowania stanu zdrowia i procedur testowych. Jestem jednak przekonany, że świetnie sobie z tym poradzimy. Nie tylko ja, ale cały zespół medyczny mamy duże doświadczenie nabyte w poprzednich latach. Dodam jeszcze, że dla mnie Pekin jest wyjątkowy, ponieważ właśnie na Igrzyskach XXIX Olimpiady Pekin 2008 zaczynałem swoją przygodę z Polską Reprezentacją Olimpijską – powiedział dr Hubert Krysztofiak, Szef Misji Medycznej Pekin 2022.

Hasło promocyjne kampanii z XXIV Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi Pekin 2022 to „Silni razem – Team Polska Pekin 2022”. To nawiązanie do kampanii Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego „Stronger Together” oraz oficjalnego motto światowego Ruchu Olimpijskiego CITIUS, ALTIUS, FORTIUS, które w tym roku zostało uzupełnione o słowo COMMUNIS. Brzmi ono zatem SZYBCIEJ, WYŻEJ, MOCNIEJ – RAZEM.

Propozycja zmiany hasła została przedstawiona przez prezydenta MKOl Thomasa Bacha w kwietniu tego roku, a Sesja MKOl zatwierdziła je 20 lipca 2021 roku. Intencją MKOl jest między innymi podkreślenie jedność i siły Międzynarodowego Ruchu Olimpijskiego oraz wspólnej walki i wysiłków przeciwko pandemii Covid-19.

Polski Komitet Olimpijski chce pokazać jedność i silę w dążeniu do celu, wspólnotę wartości Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Pekin 2022 oraz siłę Polski i Team Polska na XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 będzie transmitował Eurosport, Partner Medialny Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

– Transmitowanie XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich to olbrzymie przedsięwzięcie, dlatego nasze przygotowania zaczęliśmy już dawno temu. Igrzyska to nie tylko ważny czas dla sportowców, ale również wyjątkowe sportowe święto dla wszystkich kibiców. Chcemy im to przybliżyć pokazując każdą sekundę rywalizacji i liczne emocje. Naszą ambicją jest opowiedzenie historii o sporcie i sportowcach, aby było to możliwe rozpoczęliśmy współpracę z ekspertami, do których możemy zaliczyć m.in. Justynę Kowalczyk, czy Tomasza Sikorę – powiedziała Dorota Żurkowska-Bytner – Dyrektor Eurosport Polska.

– Na przygotowania do Igrzysk Olimpijskich poświęciłem około 20 lat życia. W tym czasie doświadczyłem wielu emocji – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Cieszę się, że mogę teraz przeżyć to z innej perspektywy i jednocześnie sprawdzić się w nowej roli. Mam nadzieję, że uda nam się pokazać chociaż część tych emocji, które przeżywają sportowcy w trakcie tak ważnego sportowego wydarzenia – powiedział Tomasz Sikora, ekspert i komentator Eurosport Polska, wicemistrz olimpijski w biathlonie z Turynu 2006.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022, które będzie można oglądać także na antenach TVP – Głównego Partnera Medialnego PKOl, zostaną rozegrane w dniach 4-20 lutego 2022 roku. Do tej pory w historii startów w „białych” igrzyskach Polacy wywalczyli 22 medale: 7 złotych, 7 srebrnych i 8 brązowych.

źródło: Biuro Komunikacji PKOl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *