54 polskich sportowców na XVI Zimowy EYOF Friuli Venezia Giulia 2023

Młodzieżowej Reprezentacji Polski na XVI Zimowy EYOF Friuli Venezia Giulia 2023
Młodzieżowej Reprezentacji Polski na XVI Zimowy EYOF Friuli Venezia Giulia 2023
Polska Młodzieżowa Reprezentacja na XVI Zimowy EYOF Friuli Venezia Giulia 2023

W Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyła się uroczystość wręczenia nominacji członkom Młodzieżowej Reprezentacji Polski na XVI Zimowy EYOF Friuli Venezia Giulia 2023. Polska ekipa liczy 54 sportowców (23 dziewczęta i 31 chłopców).

Wcześniej, wszyscy członkowie reprezentacji odbyli szkolenie w sprawie przepisów antydopingowych przeprowadzone przez POLADĘ oraz spotkanie z Działem Edukacji PKOl.

– Serdecznie witam wszystkich, a szczególnie bohaterów i bohaterki tego wydarzenia – powiedział Adam Krzesiński, Sekretarz Generalny PKOl, dwukrotny medalista olimpijski w szermierce. – To jest Wasz dzień, Wasz moment i za chwilę zostaniecie pełnoprawnymi reprezentantkami i reprezentantami Polski na zawody organizowane przez europejski ruch olimpijski. Życzę Wam jak najlepszych wyników, jak największych sukcesów, ale przede wszystkim świetnej zabawy. Łapcie tam doświadczenie, bo mam nadzieję, że niebawem będziecie reprezentować Polskę na tych najważniejszych zawodach, jakimi są igrzyska olimpijskie.

Młodzi polscy sportowcy wraz z trenerami, sztabami szkoleniowymi oraz członkami misji odebrali oficjalne powołania do reprezentacji Polski z rąk Wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Prezesa Honorowego Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusza Tajnera, Sekretarza Generalnego PKOl Adama Krzesińskiego oraz Magdaleny Szozdy reprezentującej firmę Ferrero – Partnera Młodzieżowej Reprezentacji Polski.

Przyrzeczenie w imieniu sportowców złożył skoczek narciarski Klemens Joniak, który rok temu podczas XV Zimowego EYOF Vuokatti 2022 zdobył srebro wraz z drużyną skoczków narciarskich. Z kolei w imieniu kierownictwa reprezentacji, trenerów i innych osób współpracujących z zawodnikami przyrzeczenie złożyła Monika Strojny (serwisantka narciarstwa wysokogórskiego).

Na koniec życzenia sukcesów wszystkim polskim młodym sportowcom złożył Apoloniusz Tajner, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

– Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy to dla Waszej kategorii najważniejsza impreza sportowa w tym roku. Dla Was to są igrzyska olimpijskie – powiedział Apoloniusz Tajner. – Jest to pierwszy krok do tego, żebyście w przyszłości mogli wystartować w kolejnych imprezach – juniorskich mistrzostwach świata, a potem seniorskich mistrzostwa świata czy Uniwersjadzie, aż w końcu w igrzyskach olimpijskich. Jedziecie przygotowani do rywalizacji i głęboko wierzę, że przywieziecie z Włoch dobre wyniki sportowe. Najważniejsze jednak jest to, żebyście potrafili zaprezentować tam swój właściwy poziom sportowy, bo to naprawdę ważna impreza sportowa. Wspierajcie się, pomagajcie sobie, bo to kolejna ważna rzecz. Wsparcie ze strony kolegów jest niebywale przydatne. Liczę, że z Was za osiem, dwanaście lat stworzy się trzon Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej.

Gospodarzem XVI Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy będą Włochy, a dokładniej – Friuli Venezia Giulia. Tegoroczny Festiwal, rozgrywany od 21 do 28 stycznia, ma w programie rywalizację w 12 zimowych dyscyplinach i blisko 60 konkurencjach (licząc oddzielnie zawody dziewcząt i chłopców). Biało-czerwoni wystartują w: biathlonie, biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, skokach narciarskich, narciarstwie alpejskim, narciarstwie dowolnym, snowboardzie alpejskim i freestyle, łyżwiarstwie figurowym, short tracku i narciarstwie wysokogórskim. Zabraknie nas jedynie w hokeju na lodzie i curlingu.

Gospodarze spodziewają się udziału reprezentacji blisko 50 europejskich państw, w sumie około 1000 młodych sportowców.

Poprzedni Zimowy Festiwal odbył się przed rokiem w fińskim Vuokatti, gdzie nasza reprezentacja wywalczyła 5 medali – trzy srebrne i dwa brązowe. Liczymy, że we Włoszech ten wynik uda się poprawić.

Łącznie, w historii dotychczasowych startów w zimowych edycjach EYOF, Polacy wywalczyli 8 złotych, 12 srebrnych i 15 brązowych medali. Warto także dodać, że Szef Misji na EYOF Friuli Venezia Giulia 2023 – Konrad Niedźwiedzki, który jest medalistą olimpijskim w łyżwiarstwie szybkim z Soczi 2014 w wyścigu drużynowym, podczas EYOF Vuokatti 2001 zdobył dwa medale w łyżwiarskich konkurencjach indywidualnych: srebro na 1500 m i brąz na 500 m.

XVI Zimowy Europejski Festiwal Młodzieży Europy Friuli Venezia Giulia 2023 rozpocznie się 21 i potrwa do 28 stycznia.

Biuro Komunikacji PKOl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *