9. Międzynarodowy Festiwal „Ślimakowe Rytmy” – Beats of Cochlea

Beats of Cochlea

Beats of CochleaMiędzynarodowy Festiwal Muzyczny „Ślimakowe Rytmy” w tym roku odbędzie się w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach w dniach 25-26 sierpnia 2023 roku. Bogaty program Festiwalu ma na celu promowanie muzyki jako formy terapii dla osób z zaburzeniami słuchu. Pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu jest prof. Henryk Skarżyński, który od ponad 30 lat przywraca ludzi ze świata ciszy do świata dźwięków.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu, uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach muzyczno-scenicznych o nazwie „Muzyka i sztuka w terapii”. Doświadczeni terapeuci poprowadzą zajęcia z muzykoterapii dla każdego, ponieważ każda grupa wiekowa będzie mogła wziąć udział w odpowiednich zajęciach muzykoterapeutycznych. Odbędą się również warsztaty arteterapii, rytmiki terapeutycznej oraz warsztaty pisania piosenek dla nastolatków.

Istotnym wydarzeniem festiwalu będzie IX Konferencja Naukowa z cyklu „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”, w tym roku pod hasłem „Muzyka i sztuka w terapii”. Eksperci skupią się na tematach związanych z medycyną i terapią a muzyką i sztuką. Wybitni specjaliści poprowadzą wykłady dotyczące muzykoterapii dzieci z różnymi zaburzeniami słuchu, a także muzykoterapii dla każdego, terapii opartej na rytmice i tańcu, arteterapii, metodach diagnostycznych i rehabilitacji przy niedosłuchu oraz po wszczepieniu implantów słuchowych. Poruszone zostaną również zagadnienia dotyczące centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego, percepcji dźwięków, a także postępów w dziedzinie implantów słuchowych.

Uczestnicy Festiwalu będą mieli również okazję poznać Mobilne Laboratoria Przyszłości, w których 16 zespołów edukatorów poprowadzi warsztaty, wykorzystując najnowocześniejszy sprzęt dostępny w szkołach dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości”. Celem jest stworzenie najmłodszym przestrzeni do zabawy, eksperymentów oraz rozwijania kreatywnego myślenia i konstruktywnych działań. Uczestnicy będą odkrywać swoje naturalne predyspozycje i talenty oraz uczyć się pracy w zespole. Edukatorzy pomogą im rozwijać zainteresowania i zdobyć umiejętności, zgodne z ich indywidualnymi predyspozycjami. Dzięki Mobilnym Laboratoriom Przyszłości, mogą się spełnić dziecięce – i nie tylko – marzenia , jak przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość czy kręcenie filmów za pomocą najnowocześniejszych kamer.

Istotną częścią festiwalu będzie I Forum Edukacyjno-Szkoleniowe poświęcone roli nauczycieli, opiekunów i edukatorów w kształceniu dzieci z niedosłuchem, użytkowników implantów słuchowych oraz korzystających z aparatów słuchowych w przedszkolach i szkołach. Zostaną poruszone tematy związane m.in. z ich codziennym funkcjonowaniem w placówkach oświatowych, problemach związanych z integracją i nauczaniem najmłodszych z problemami słuchowymi.

Dyskusja będzie przestrzenią do analizy potrzeb dzieci z niedosłuchem oraz ich opiekunów, a także rozmowy o udogodnieniach, które mogą ułatwić pracę zarówno uczniom, jak i wskazówki dla rodziców, nauczycieli i pracowników oświaty, które będą wsparciem dla edukacji i rozwoju językowego dzieci z niedosłuchem. Celem dyskusji będzie również wypracowanie dobrych praktyk dla pedagogów i nauczycieli oraz zidentyfikowanie możliwości zastosowania wybranych udogodnień w szkołach i przedszkolach.

Uroczyste zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Ślimakowe Rytmy” nastąpi podczas niezwykłego wydarzenia, jakim będzie Koncert Galowy „Tam, gdzie gra muzyka”. Będzie to hołd nie tylko dla talentu niedosłyszących artystów, dla szerszego grona specjalistów oraz rodziców i opiekunów dzieci, w związku z 30. rocznicą naszej tożsamości – od Ośrodka Cochlear Center (1993 ) do Światowego Centrum Słuchu (2023).

Niezwykłym wydarzeniem, honorującym 30 lat pracy, pacjentów, specjalistów i całego otoczenia, będzie szczególny koncert gwiazdy wieczoru Bruce’a Liu, zwycięzcy XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Artysta zaprezentuje recital z utworami Fryderyka Chopina, a także wystąpi w duecie z artystami – pacjentami Światowego Centrum Słuchu, grając koncert na cztery ręce. Usłyszymy utwory polskich kompozytorów w interpretacji artystów gości oraz pacjentów Światowego Centrum Słuchu. Na scenie pojawią się laureaci tegorocznej i poprzednich edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Ślimakowe Rytmy”. Na zakończenie wykonają Hymn „Świat, który słyszę”.

Zapraszamy na 9. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy – Beats of Cochlea” oraz inne wyjątkowe wydarzenia, pełne inspirujących zajęć, wykładów i koncertów, które połączą pasję do muzyki z troską o rozwój i dobrostan osób z zaburzeniami słuchu. To wszystko jest wstępem do naszych licznych działań wychodzących naprzeciw potrzebom dbania o wspólne zdrowie na naszej planecie Ziemi. To praktyczna realizacja projektu WHO „Global Health and Peace Initiative”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej festiwalu: www.festiwal.ifps.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *