W 2019 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Rezolucja stanowiła reakcję na rosnącą liczbę przypadków prześladowań i dyskryminacji ze względu na wyznawaną wiarę.
Prześladowania dotykają przedstawicieli różnych wyznań, ale aż 80% z nich to chrześcijanie. Według raportów organizacji Open Doors ponad 340 mln chrześcijan jest obecnie narażonych na wyjątkowo ciężkie prześladowania. W samej Polsce odnotowano w 2020 roku 280 przypadków szeroko rozumianego naruszenia wolności sumienia i religii wśród chrześcijan.
Podobnie jak w poprzednim roku, Laboratorium Wolności Religijnej podjęło się organizacji tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie w Polsce. Chce w ten sposób uwrażliwić opinię publiczną na trudną sytuację chrześcijan na świecie, budować poczucie solidarności z prześladowanymi, a także podnosić świadomość w zakresie innych form naruszania wolności sumienia i religii. Celem działań podejmowanych w ramach projektu jest zapobieganie aktom braku szacunku, dyskryminacji, wrogości czy nienawiści w stosunku do osób wierzących, a także wspieranie skutecznego reagowania na zaistniałe przypadki.
Głównym elementem obchodów Międzynarodowego Dnia będzie iluminacja na czerwono budynków na terenie całego kraju. 22 sierpnia o godz. 21.00 podświetlone zostaną liczne urzędy oraz instytucje kultury. Zaproszenie wystosowane przez Laboratorium w minionym roku spotkało się z dużym odzewem lokalnych władz z całej Polski, które nie tylko wzięły udział w akcji podświetlenia budynków, lecz również rozpowszechniły informację o obchodach na swoich stronach internetowych i kanałach medialnych.
Więcej informacji na stronie internetowej projektu oraz na stronie wydarzenia.