Unia Europejska osiągnęła wstępne porozumienie w sprawie ustawy o sztucznej inteligencji. Będzie to pierwszy na świecie zestaw kompleksowych przepisów regulujących technologię AI.
Komisja Europejska zaproponowała projekt przepisów prawie dwa lata temu, starając się chronić obywateli przed zagrożeniami wynikającymi z wzrostu popularności technologii, przeżywającej właśnie gwałtowny wzrost inwestycji po wypuszczeniu chatbota ChatGPT opracowanego przez firmę OpenAI.
Teraz, po głosowaniu w Parlamencie Europejskim, projekt trafi rozmów trójstronnych, podczas których prawodawcy UE i państwa członkowskie dopracują ostatnie szczegóły.
Zgodnie z propozycjami, narzędzia sztucznej inteligencji będą klasyfikowane według postrzeganego poziomu ryzyka: od minimalnego do ograniczonego, wysokiego i niedopuszczalnego. Chociaż narzędzia wysokiego ryzyka nie zostaną zakazane, osoby ich używające będą musiały zachować dużą przejrzystość w swoich działaniach.
Firmy wdrażające generatywne narzędzia sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT lub generator obrazów Midjourney, zostaną zmuszone do ujawniania, czy do opracowania ich systemów wykorzystano materiały chronione prawem autorskim.