Eksperyment z AI: Kanał informacyjny stworzył fikcyjną reporterkę, która poprowadziła audycję

Reporterka stworzona przez sztuczną inteligencję. Fot. Sky News
Reporterka stworzona przez sztuczną inteligencję. Fot. Sky News
Reporterka stworzona przez sztuczną inteligencję. Fot. Sky News

Brytyjski kanał Sky News dzięki sztucznej inteligencji „stworzył reporterkę” newsową, która poprowadziła 20 minutową audycję. 

Sky News przeprowadził eksperyment we współpracy z norweskim youtuberem i programistą Krisem Fagerlie, przy użyciu ChatGPT oraz innego publicznie dostępnego oprogramowania AI.

Swojego wizerunku na potrzeby eksperymentu udzieliła Hanna Schnitzer, na co dzień producentka Sky News. Sztuczna inteligencja odtworzyła jej postać na podstawie nagrań ze studyjnego greenboxa, podczas których przez kilka minut czytała archiwalne teksty z programów informacyjnych. Stworzona przez Sztuczną inteligencję postać Schnitzer była do niej łudząco podobna, wytwór AI zdradzał jednak niespójny akcent: czasami był brytyjski, innym razem irlandzki czy amerykański. Także wizualnie klip wymagał montażowej i komputerowych poprawek w niektórych fragmentach.

Zadaniem reporterki AI było przedstawienie ośmiu różnych pomysłów na tematy, wyszukanie ekspertów, których można byłoby w nich zacytować i pozyskania zdjęć generowanych przez sztuczną inteligencję. „Dziennikarka” była w stanie stworzyć 300-wyrazowy artykuł i towarzyszący mu 90-sekundowy materiał telewizyjny. Na potrzeby eksperymentu stworzono też „wirtualnego wydawcę”.

Jak dziennikarka poradziła sobie z omawianymi tematami? Logiczne i bezstronne były wypowiedzi na temat kredytów hipotetycznych, ale już gorzej poradziła sobie z wypadkiem cysterny z mlekiem w wyniku którego kilku rannych trafiło do szpitala. „Od pośmiewiska do ekologicznego rozwiązania: czy rozlewanie mleka może być kluczem do bezpieczniejszych autostrad?” – skomentowała wirtualna „dziennikarka”.

Stwierdziła, że białka w mleku reagują ze żwirem i błotem, tworząc lepkie pozostałości, które poprawiają przyczepność na drodze. Użyła fikcyjnego cytatu z rzekomego naukowca zajmującego się środowiskiem dr Emmy Thompson. – Mleko jest biodegradowalne, a kiedy się rozkłada, odżywia lokalne ekosystemy, dostarczając niezbędnych składników odżywczych – zaznaczyła nieistniejąca ekspertka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *