KRRiT rozpoczyna konsultacje dla widzów. Pyta: jakie zawody sportowe mają się znaleźć na kanałach niekodowanych?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Fot. https://www.gov.pl/web/krrit/dla-mediow

KRRiT zamieściła na swojej stronie internetowej formularze, za pośrednictwem których można zdecydować, jakie imprezy sportowe są uważane za ważne na tyle, by nadawcy pokazywali je na kanałach niekodowanych.

W obowiązującym od 2014 rozporządzeniu podany został wykaz ważnych dyscyplin sportowych, które trzeba pokazywać na stacjach niekodowanych. Zdaniem szefa KRRiT Maciej Świrskiego od czasu wprowadzenia rozporządzenia „niektóre dyscypliny zyskały na popularności, a inne straciły”.

Dlatego Rada rozpoczęła konsultacje w tej sprawie – na stronie internetowej KRRiT pojawił się komplet dokumentów niezbędnych, by wziąć udział w konsultacjach, w tym formularze konsultacyjne i proponowana lista zaktualizowanych wydarzeń sportowych.

KRRiT proponuje, by z dotychczasowego zestawu ważnych wydarzeń zniknęły zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn, a zamiast tego pojawiły się zawody Siatkarskiej Ligi Narodów w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce oraz mecze w ramach tej imprezy poza granicami kraju z udziałem reprezentacji Polski – zmiana podyktowana jest likwidacją Ligi Światowej. Zniknąć miałyby też zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet.

Rada chciałaby natomiast zaktualizować listę o takie wydarzenia jak: półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w koszykówce mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne, Mistrzostwa Świata i Europy w Lekkoatletyce, a także mecze z udziałem zawodniczek i zawodników z Polski w ramach turniejów tenisowych: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon i US Open oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Konferencji Europy UEFA (gdy powstało poprzednie rozporządzenie te rozgrywki jeszcze nie istniały).

Raport z przeprowadzonych konsultacji będzie udostępniony na stronie internetowej KRRiT nie później niż w terminie 60 dni od daty zakończenia konsultacji.

Zgodnie z ustawą Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może z pomocą rozporządzenia określać listę ważnych wydarzeń sportowych, biorąc pod uwagę stopień społecznego zainteresowania m.in. stopień społecznego zainteresowania nimi czy wagę dla życia społecznego, gospodarczego czy politycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *