W przetargu dotyczącym rozszerzania zasięgu multipleksu DAB+ Polskiego Radia wraz z 17 rozgłośniami regionalnymi Emitel wygrał 17 z 18 zadań.
Zasięg techniczny emisji DAB+ Polskiego Radia obejmuje obecnie około 47 proc. powierzchni Polski. Tym samym sygnał możemy być odbierany przez ok. 67 proc. słuchaczy, którzy posiadają odpowiednie odbiorniki radiowe.
Tymczasem zgodnie z projektem karty powinności, którą Polskie Radio złożyło w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji od 1 października 2021 roku w zasięgu DAB+ powinno być ponad 80 proc. ludności Polski. Powierzchniowo zasięg miał wynosić 61,5 proc.
Ostatnie poszerzenie MUX-u Polskiego Radia w DAB+ miało miejsce na przełomie września i października. Ruszyła emisja z czterech dodatkowych obiektów. W Jeleniej Górze i okolicach MUX jest dostępny na kanale 5B (moc 13,4 kW), w Rabce na 11B (1,3 kW), w Trzebnicy na 5B (2,9 kW), natomiast w Zakopanym na 11B (2,9 kW). Zadania związane z poszerzeniem zasięgu są realizowane od 1 października 2023 roku. W części obszarów objętych postępowaniem jeszcze w październiku ma dojść do rozszerzenia zasięgu, w innych między 1 stycznia a 1 października 2024 roku.
Teraz rozszerzaniem zasięgu multipleksu DAB+ Polskiego Radia zajmie się Emitel. Operator poinformował, że po zakończeniu wdrożeń w zasięgu nadawanych cyfrowo emisji Polskiego Radia znajdzie się 75 proc. powierzchni naszego kraju i niemal 88 proc. mieszkańców.
Oferty Emitel dotyczące multipleksacji ogólnopolskiej i regionalnej oraz emisji DAB+ zostały wybrane przez Polskie Radio w następujących miastach: Koszalinie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie, Zielonej Górze, Białymstoku, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi i Opolu oraz w części województw, w których znajdują się te miasta. Umowy, których łączna wartość wynosi prawie 59,5 mln zł brutto będą obowiązywały od 1 października 2023 roku do 31 sierpnia 2027 roku. W Bydgoszczy i części województwa kujawsko-pomorskiego wybrano ofertę PSN Infrastruktura (1,25 mln zł).