Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) otrzymała cztery aplikacje na nadawanie w ramach MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej, jednak nie ujawnia nazw kandydatów do zakończenia procesu.
20 maja był ostatnim dniem składania wniosków. KRRiT na czwartkowym posiedzeniu nie omawiała tego tematu, ponieważ czeka na wszystkie aplikacje, w tym te wysłane pocztą. Lista wnioskodawców może zostać opublikowana w przyszłym tygodniu.
KRRiT wyłoni dwa nowe kanały wyspecjalizowane, które dołączą do obecnych stacji: Nowa TV, Metro, WP, Zoom TV i ViDoc TV. W piątek aplikację złożyła TV Republika, której przedstawiciele chcą dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Grupa MWE Networks również zdecydowała się na udział w konkursie, składając jeden wniosek przez Polskie Wolne Media P.S.A.
Pozostali uczestnicy konkursu nie ujawnili się. Nie startowały m.in. Telewizja Polsat, Wirtualna Polska, Red Carpet TV ani Grupa Kino Polska. MUX-8 nadawany jest w zakresie VHF, co wymaga bardziej zaawansowanej instalacji antenowej i obecnie emituje programy w standardowej rozdzielczości. Migracja do wysokiej rozdzielczości może nastąpić po akceptacji zmiany standardu na DVB-T2/HEVC przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Koncesja na nadawanie w MUX-8 kosztuje prawie 18 mln zł, a roczna opłata na rzecz Emitela to ponad 6 mln zł, co stanowi wyzwanie finansowe dla mniejszych firm. Fundusz Alpac Capital z Portugalii rozważa utworzenie nowej konserwatywnej stacji telewizyjnej w Polsce, potencjalnie zasilanej przez dziennikarzy Telewizji Polskiej. Alternatywnie, zasięg kanału wPolsce.pl mógłby zostać zwiększony.