Adam Myjak. Historie

Adam Myjak. Historie

Adam Myjak. Historie

„Adam Myjak. Historie” to bogato ilustrowany album podsumowujący życie i dorobek twórczy jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, Adama Myjaka, pedagoga, profesora oraz rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autora licznych realizacji pomnikowych, plenerowych oraz scenograficznych. Jego dzieła, wielokrotnie wyróżniane i nagradzane, pokazywane są na wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Rzeźbiarz koncentruje się najczęściej na postaci ludzkiej, szczególną uwagę poświęcając wizerunkowi głowy i twarzy. Konsekwentnie poszukuje formy przetrwania sztuki, ukazując strach, ból, żart i refleksję. Perfekcyjny warsztat artysty drwi z materii, łącząc na pozór niepasujące do siebie skrajności. Stworzone przez rzeźbiarza postaci, przypominające myślicieli, wojowników i istoty nadprzyrodzone, zdają się ukrywać w bryle i ulegać rozkładowi przy równoczesnej potrzebie integracji.

Publikacja złożona jest z trzech części: wnikliwej analizy twórczości artysty, rozmowy z samym rzeźbiarzem o sztuce i historii oraz szczegółowego kalendarium zilustrowanego licznymi zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi pokazującymi twórcę m.in. na uczelni i w pracowni, a także podczas wielu podróży zagranicznych i wydarzeń kulturalnych. Co istotne, teksty uzupełnia też niezwykle bogaty zbiór fotografii przedstawiających najważniejsze realizacje rzeźbiarskie Adama Myjaka, choćby prace z cyklu Sen, Maski, Figury, Nadzieja i Inspiracje oraz zachwycającą Kwadrygę Apollina zdobiącą fasadę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

To pozycja obowiązkowa dla wszystkich interesujących się polską sztuką rzeźbiarską i biografiami zasłużonych Polaków.

 

Wydawnictwo BOSZWydawnictwo BOSZ
38-600 Lesko, Przemysłowa 14
tel. +48 13 469 90 00, e-mail: biuro@bosz.com.pl
www.bosz.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *