Adolf Juzwenko laureatem nagrody im. Jerzmanowskich

Adolf Juzwenko laureatem nagrody im. Jerzmanowskich

Adolf Juzwenko laureatem nagrody im. Jerzmanowskich

Do dr. Adolfa Juzwenki – jednej z najwybitniejszych postaci w polskiej kulturze – trafiła Nagroda Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich przyznawana pod patronatem Województwa Małopolskiego. Medal laureatowi wręczył podczas uroczystości w Zamku Królewskim na Wawelu wicemarszałek Tomasz Urynowicz. W wydarzeniu uczestniczył również wiceprzewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk.

Jeszcze przed wojną nagroda im. Erazma i Anny Jerzmanowskich zyskała miano „polskiego nobla”. Jej laureatami byli bowiem najwybitniejsi twórcy kultury i osoby, które swoją działalnością przynosiły pożytek Polsce i Polakom. Tak jest do dzisiaj – po wznowieniu nagrody w 2009 roku – otrzymują ją osoby, których praca i dokonania budzą szacunek i podziw. W poniedziałek do tego wybitnego grona dołączył historyk, dr Adolf Juzwenko, który otrzymał wyjątkowe wyróżnienie za dzieło przywrócenia świetności Ossolineum – skarbnicy polskiej pamięci.

– Już po raz kolejny spotkaliśmy się w tym dostojnym miejscu, by wyróżnić zasługi wybitnych Polaków. Cieszę się, że ta prestiżowa nagroda trafiła właśnie w ręce dr. Adolfa Juzwenki, który jest jedną z najwybitniejszych postaci w polskiej kulturze – powiedział wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Warto przypomnieć, że wśród laureatów nagrody im. Erazma i Anny Jerzmanowskich (po reaktywacji w 2009 r.) są: Janina Ochojska-Okońska (2009), profesor Jerzy Nowosielski (2010), profesor Maciej Władysław Grabski (2011), profesor Adam Bielański (2012), profesor Andrzej Zoll (2013), Jerzy Owsiak (2014), profesor Jerzy Limon (2015), ksiądz Adam Boniecki (2016), profesor Krzysztof Penderecki (2017) i Anna Dymna (2018).

(UMWM)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *