Agora i Radio ZET nie wezmą z udziału w konkursie na nadawanie w DAB+

Telewizor
Telewizor
Fot. Unsplash
Grupa Radiowa Agory i Eurozet nie będą uczestniczyć w konkursie na koncesję na rozpowszechnianie programu radiowego w technologii DAB+.
Krajowa Rada Radiofonii I Telewizji w lutym rozpisała konkurs na sześć miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Pozostałe mają przypaść RMF FM, Radiu ZET, Radiu Maryja i Polskiemu Radiu, o ile zechcą skorzystać z tej możliwości. W sumie na multipleksie ogólnopolskim ma być dostępnych 12 stacji.
O udzielenie koncesji na program uniwersalny lub wyspecjalizowany mogą ubiegać się również nowe podmioty. KRRiT może też rozszerzyć koncesję o nadawanie cyfrowe rozgłośni, która mają co najmniej osiem stacji nadawczych na terenie Polski i docierają przynajmniej do 3 mln mieszkańców Polski. Warunki te spełniają m.in. VOX FM i Radio SuperNova (należące do Grupy Radiowej Time), RMF Classic (Grupa RMF), TOK FM i Radio Złote Przeboje (Grupa Radiowa Agory), Muzo.fm (Polsat) czy Antyradio (Eurozet).
Jak donoszą WirtualneMedia.pl, termin na złożenie wniosków przez zainteresowanych nadawców minął w piątek. Do konkursu nie przystąpiły jednak Grupa Eurozet i Agora. Ich przedstawiciele tłumaczą, że DAB+to przestarzała, nieopłacalna ekonomicznie technologia. Podkreślają, że rzeczywisty proces cyfryzacji radia następuje od dawna w internecie. Jak podkreśla w rozmowie z WirtualnymiMediami.pl rzeczniczka prasowa Agory Agata Staniszewska, w Polsce nie ma spójnej polityki, która określałaby m.in. datę odejścia od dotychczasowego nadawania na falach FM na rzecz DAB+ (tzw. switch off), planu promocji technologii DAB+ wśród radiosłuchaczy czy dofinansowania wymiany odbiorników, zarówno stacjonarnych, jak i tych w pojazdach.
Wśród podmiotów, które wystartowały w konkursie na nadawanie na ogólnopolskim multipleksie radia, wnioski złożyły Grupa ZPR Media i spółka Michała Winnickiego MWE Radio. Ta pierwsza chce nadawać w DAB+ Radio Eskę, a druga Mixradio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *