Akcje Facebooka drastycznie tanieją. Meta straciła na wartości niemal 240 mld dol.

Loga Facebook i Meta
Loga Facebook i Meta
Sam właściciel firmy Mark Zuckerberg stracił ok. 24 mld. . Fot. Unsplash

Prezentacja wyników finansowych Mety (dawniej Facebooka) za czwarty kwartał wypadła tak niekorzystnie, że akcje koncernu spadły o niemal 27 proc. Wartość firmy została tym samym obniżona o blisko 240 mld dol.

Z prezentacji wyników finansowych Mety z czwarty kwartał i całego 2021 rok wynika, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku przychody Mety wyniosły 33,67 mld dol., czyli były o 20 proc. wyższe niż rok temu (wyniosły wtedy 28,07 mld). Jednak zysk okazała się być o 8 proc. niższy – z 11,22 mld dol. spadł do 10,28 mld dol. Ponadto, średnia miesięczna liczba użytkowników Facebooka okazała się niższa od przewidywań analityków i wyniosła 2,91 mld, kiedy zakładano wynik na poziomie 2,95 mld.

Co więcej, prognoza na kolejny kwartał jest również niekorzystna dla inwestorów. Meta, do której należą Facebook, Instagram i WhatsApp, spodziewa się, że w pierwszym kwartale 2022 roku przychody będą mieścić się w przedziale między 27 a 29 mld dol. Tymczasem analitycy zakładali przychody na poziomie 30,15 mld dol.

W efekcie na amerykańskiej giełdzie w handlu posesyjnym walory koncernu natychmiast potaniały o 18 proc., a po kilku godzinach spadek sięgnął 23 proc., aby dzień później sięgnąć 26,4 proc. Kapitalizacja koncernu skurczyła się z 898 mld dolarów do ok. 661 mld i jest to największy jednosesyjny spadek w historii amerykańskiego rynku giełdowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *