Ałtaj – Dzikie Serce Azji i Jaworki – Perła Pienin. Co łączy te regiony?

W południowej Rosji, przy granicy z Kazachstanem, rozciąga się Kraj Ałtajski. W 1998 roku pasmo Ałtaj zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO, a w 2009 roku na listę rezerwatów biosfery.

W tym miejscu przyroda poraża pięknem, również historia ludzkiej egzystencji robi ogromne wrażenie. Po całym regionie rozsiane są oznaki bytowania dawnych cywilizacji, takie jak stare grobowce, tzw. kurhany, które nadal skrywają wiele sekretów i tajemnic. W wielu miejscach znajdują się również skalne ryciny z różnych epok. Kto z nas nie marzy o wypoczynku w takim miejscu? Wysokie ceny biletów lotniczych jednak odstraszają turystów chcących odwiedzić ten region…

Teraz Jaworki!

Jaworki to niewielka, ale bardzo urokliwa wieś w Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie miejsko-wiejskiej Szczawnica. Położona w Pieninach przy granicy ze Słowacją, otoczona górami, poprzecinana potokami. Wizyta w Jaworkach jest doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Z dala od zgiełku miasta, wypoczynek w otoczeniu zieleni, poranna kawa z widokiem na góry…

Tak na Ałtaju, jak i w Jaworkach jest wiele szlaków turystycznych. Można odpocząć wśród dziewiczej przyrody, ucieszyć oko swobodnie pasącymi się zwierzętami lub samemu wsiąść na konia i ruszyć w góry.

Na Ałtaju leczą szamani, w Pieninach dochodzi do uzdrowień w Sanktuarium Matki Boskiej Litmanowskiej. Litmanowa – wieś położona na Słowacji sąsiadująca z Jaworkami. To tu dochodzi do uzdrowień i odnowy duchowej. Z Jaworek rozpoczyna się szlak pątniczy.

Dzikie Serce Azji

Na Ałtaju funkcjonuje instytucja szamana, który pełni rolę lokalnego kapłana. Co pewien czas w różnych miejscach Republiki Ałtaj odbywają się konferencje poświęcone zagadnieniom szamanizmu. Dla Mircei Eliadego szamanizm stanowił najpierwotniejszą formę religii, która w najczystszej postaci miała zachować się na Syberii. Dla bolszewików był to zabobon, który należało wykarczować sierpem i młotem. Dla szamanów u stóp Biełuchy (najwyższy szczyt Ałtaju – 4506 m n.p.m.) była to oś życia, esencja istnienia.

Ałtaj – Dzikie Serce Azji jest najbardziej zróżnicowanym regionem górskim Syberii. Ujrzysz tam nie tylko zaśnieżone lodowce czy też typową syberyjską tajgę, ale również brzozowe gaje, lasy, pastwiska i głębokie zielone doliny, na dnie których wiją się dzikie, rwące rzeki idealne do uprawiania raftingu. Częścią Ałtaju są też stepy i nietypowe formy geologiczne, takie jak skalne grzyby, czerwone skały czy też głębokie kaniony i wąskie szczeliny.

Widoki jak z bajki

Podobnie jest w Jaworkach– drewniane domki w otoczeniu gór i potoków. Wśród lokalnych ałtajskich ciekawostek jest kamień szamański. W Jaworkach mamy Kamienne Kręgi. Zapraszamy do wirtualnej wycieczki. Zobaczcie spot przedstawiający Jaworki z lotu ptaka. Widoki zapierające dech w piersi i uczucie niesamowitej wolności. Zobaczcie sami, a najlepiej odwiedźcie sami.

Więcej informacji na stronie www.jaworki24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *