Amnesty International: blokada portalu OWD-Info w Rosji to akt cenzury

Kłódka leżąca na klawiaturze komputera
Kłódka leżąca na klawiaturze komputera
Fot. Unsplash

Zablokowanie w Rosji portalu OWD-Info, informującego o zatrzymaniach podczas antykremlowskich demonstracji, jest aktem cenzury i jest sprzeczne ze zobowiązaniami Rosji w sferze obrony praw człowieka – ocenia Amnesty International.

Na stronie internetowej OWD-Info publikowane są niezależne dane o odbywających się w Rosji demonstracjach i protestach. Dlatego moskiewski oddział AI w wydanym komunikacie, żąda anulowania decyzji o blokadzie zaarówno OWD-Info, jak i innych rosyjskich portali informacyjnych.

„Władze rosyjskie kneblują usta dziennikarzom, zamykają media i ukrywają przed obywatelami informacje o istotnym znaczeniu społecznym” – oświadczyła szefowa rosyjskiej filii AI Natalia Zwiagina.

Zwiagina zaapelowała do władz, aby przestały wykorzystywać urząd Roskomnadzor, który jest państwowym regulatorem mediów i internetu „jako narzędzie cenzury politycznej” i aby zrewidowały uprawnienia tego urzędu.

Roskomnadzor zablokował portal w sobotę argumentując, że celem OWD-Info było „propagowanie terroryzmu i ekstremizmu” na terytorium Rosji. Dzień później linki do głównego portalu OWD-Info z wyników wyszukiwania zablokowała także największa rosyjska wyszukiwarka Yandex.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *