Andrzej Brzeziecki odebral Nagrode im. Jerzego Turowicza

Andrzej Brzeziecki, redaktor naczelny „Nowej Europy Wschodniej”, dwumiesięcznika wydawanego przez Kolegium Europy Wschodniej i autor książek o Białorusi, Ukrainie i Armenii otrzymał Nagrodę im. Jerzego Turowicza za wydaną w ubiegłym roku biografię Tadeusza Mazowieckiego.

7e718299b7

Być wychowankiem „Tygodnika Powszechnego”, napisać książkę o Tadeuszu Mazowieckim, wydać ją w Znaku i dostać za to Nagrodę Turowicza, to jak poczwórna kumulacja w Totolotku powiedział Andrzej Brzeziecki, odbierając nagrodę. Zaś Adam Szostkiewicz w swojej laudacji podkreślał ścisłą więź między postaciami legendarnego redaktora naczelnego „Tygodnika” i pierwszego demokratycznego premiera. – Mazowiecki to był nasz premier, tak jak Turowicz był naszym redaktorem – mówił, nawiązując do podtytułu książki Brzezieckiego: „biografia naszego premiera”. – To byli nasi mistrzowie.

Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się w dniu 13 lutego 2016 roku w krakowskim Centrum Kultury Japońśkiej Manggha. Wśród gości uroczystości byli m.in.: Krystyna Zachwatowicz – Wajda, Andrzej Wajda, prof. Andrzej Friszke, Ambasador Jerzy Bahr, Jacek Miller, Bohdan Klich, Józefa Hennelowa, Cornelius Ochmann, Paweł Kowal, Bogumiła Berdychowska i wiele innych osób.

Fundacja Kolegium Europy Wschodniej składa laureatowi serdeczne gratulacje i wyraża wielką dumę z wieloletniej współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *