Andrzej Poczobut przeniesiony do więzienia nr 1 w Mińsku

Andrzej Poczobut
Andrzej Poczobut
Autorstwa Bladyniec – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29158280

Dziennikarz Andrzej Poczobut, od ponad roku przetrzymywany przez białoruska władze, został przeniesiony z aresztu śledczego w Żodzinie pod Mińskiem do aresztu nr 1 w Mińsku.

Jak przekazał w rozmowie z „Presserwisem” Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny „Gazety Wyborczej” – której Poczobut jest dziennikarzem -zmianę aresztu można przyrównać do „przeniesienia do innego kręgu piekieł”, jednak wywołała ona nadzieję, iż białoruski reżim jest coraz bliższy decyzji dotyczącej uwolnienia dziennikarza.

Wcześniej przeniesieniu dziennikarza poinformowała 3 maja Oksana Poczobut, żona dziennikarza, na swoim prywatnym profilu facebookowym.

Andrzej Poczobut został aresztowany 25 marca ubiegłego roku. Usłyszał zarzuty podżegania do nienawiści na tle narodowościowym i rehabilitacji nazizmu. Grozi mu od pięciu do 12 lat więzienia, ale dotychczas nie stanął przed sądem.

Dziennikarz jest ostatnim z piątki Polaków zatrzymanych przez reżim Aleksandra Łukaszenki w marcu 2021 roku. 28 marca wypuszczono na wolność Andżelikę Borys, prezeskę Związku Polaków na Białorusi, która została zatrzymana dwa dni przed Poczobutem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *