W 25 rocznicę zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary CMWP SDP apeluje o jak najszybsze wyjaśnienie wszystkich okoliczności tej tragedii oraz o wskazanie i ukaranie osób za nią odpowiedzialnych.
Wszystkie dotychczasowe ustalenia dziennikarzy oraz organów ścigania wskazują iż dziennikarz został porwany i zamordowany, gdyż pisał dociekliwe reportaże na temat przemytu i nielegalnego przekraczania polskich granic. W 1991 roku wpadł na trop afery gospodarczej, z której czerpali korzyści biznesmeni z zachodniej części kraju, wykorzystujący swoje powiązania z ludźmi z kręgów władzy. Ujawnienie tego mogłoby zablokować dalsze prowadzenie nielegalnych interesów i mogłoby obnażyć mechanizmy bogacenia się w czasie transformacji ustrojowej Polski. Aby uniemożliwić publikację, dziennikarza najpierw próbowano zastraszyć. Został pobity, dokonano też na niego napaści w mieszkaniu. Potem Jarosław Ziętara zaginął, ostatni raz widziano go 1 września 1992 r.
Według ustaleń prokuratury z 1998 Jarosław Ziętara został uprowadzony i zamordowany. Śledztwo w sprawie dziennikarza zostało jednak umorzone w 1999 z powodu nieodnalezienia jego zwłok. Sposób prowadzenia działań przez policję i prokuraturę był wielokrotnie krytykowany za nieudolność, także przez CMWP SDP. W styczniu 2012 śledztwo zostało wznowione, tym razem w sprawie zabójstwa, a nie zaginięcia. W 2014 pod zarzutem podżegania do zabójstwa Jarosława Ziętary zatrzymano byłego senatora Aleksandra G. Śledztwo nadal trwa, przedłużono je do końca 2017 r.
CMWP SDP przypomina, że w demokratycznym kraju bezpieczeństwo pracy dziennikarzy jest najistotniejszą sprawą świadczącą o realizacji w praktyce zasady wolności słowa i dostępu do informacji. Tragiczna śmierć red. Jarosława Ziętary musi zostać wyjaśniona, a sprawcy jego śmierci odnalezieni, osądzeni i ukarani zgodnie z zasadami funkcjonowania demokratycznego państwa i w imię elementarnego poczucia sprawiedliwości , nie tylko dziennikarzy , ale wszystkich obywateli naszego państwa.
dr Jolanta Hajdasz
dyrektor CMWP SDP