Aresztowania dziennikarzy w Birmie. Amerykanin zatrzymany na lotnisku w Mjanmie

Mężczyzna skuty kajdankami
Mężczyzna skuty kajdankami
Fot. Unsplash

Amerykański dziennikarz został w poniedziałek zatrzymany na lotnisku w Mjanmie, gdy próbował opuścić kraj.

37-letni Amerykanin Danny Fenster, redaktor naczelny portalu Frontier Myanmar – jednego z najważniejszych niezależnych serwisów informacyjnych w Mjanmie (Birmie) – pracował w redakcji znajdującej się w Rangunie, największym birmańskim mieście.

„Redaktor naczelny Frontiera Danny Fenster został dziś rano zatrzymany na międzynarodowym lotnisku w Ragunie, na krótko przed tym, jak miał wejść na pokład samolotu do Kuala Lumpur” – przekazała w oświadczeniu redakcja portalu Frontier Myanmar. Redakcja informuje, że Fenster został przetransportowany do cieszącego się złą sława więzienia Insein w Rangunie.

„Nie wiemy, dlaczego Danny został zatrzymany. Od rana nie mieliśmy możliwości kontaktu z nim. Martwimy się o jego stan i wzywamy do jego natychmiastowego uwolnienia. Naszym priorytetem obecnie jest zapewnienie mu bezpieczeństwa i wszelkiej pomocy, jakiej będzie wymagać” – podkreślono w komunikacie.

Brat Fenstera powiedział z kolei stacji CNN, że dziennikarz zamierzał dobrowolnie wyjechać z kraju, by odwiedzić rodzinę.

Dziennikarze aresztowani w Birmie

Jak zwraca uwagę Reuters, to już czwarty zagraniczny dziennikarz zatrzymany w tym kraju od czasu lutowego zamachu stanu.

Polski dziennikarz i japoński fotoreporter zostali deportowani, a Amerykanin Nathan Maung wciąż pozostaje w areszcie – podaje agencja Reutera.

Birmańskie służby cofnęły również licencje kilku agencjom prasowym i organizacjom medialnym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *