Bank BPH zwycięzcą konkursu EkoBiuro

To już szósta edycja Konkursu, organizowanego przez Fundację Aeris Futuro, a skierowanego do pracowników firm, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych zainteresowanych wdrażaniem zasad zrównoważonego rozwoju w miejscu pracy.

Wydawałoby się, że pomysły na eko-biuro mogłyby się z czasem wyczerpywać – nic bardziej mylnego! Tegoroczne zgłoszenia były bardzo ciekawe i różnorodna pod względem zgłaszanych działań krótko i długofalowych. Konkurs, co nas niezmiernie cieszy, przyciągnął zarówno przedstawicieli biznesu, instytucji publicznych jak i jednostek samorządowych.

– Działania podejmowane przez Pracowników były zróżnicowane pod względem czasu ich trwania, tematyki czy narzędzi realizacji. Najczęstszymi akcjami były zbiórki odpadów w miejscu pracy (elektrośmieci, makulatury, plastikowych zakrętek itp.), wprowadzenie oszczędnego gospodarowania energią, papierem, wodą, warsztaty i wykłady ekologiczne dla pracowników i ich rodzin. Różnorodne były też formy komunikacji i angażowania innych pracowników w przeprowadzane działania – plakaty informacyjne, wewnętrzny newsletter czy filmiki z udziałem pracowników – mówi koordynator Konkursu Aneta Duch.

Relacje konkursowe oceniane były wg. następujących kryteriów: efekt ekologiczny, efekt społeczny (edukacja i aktywizacja pracowników), zaangażowanie dużej ilości uczestników, różnorodność podjętych działań, innowacyjność podjętych działań, dłuższy czas trwania podjętych działań i trwały efekt podjętych działań.

Jury obradowało w składzie:

  • Joanna Mieszkowicz – prezes Fundacji Aeris Futuro, przewodnicząca Jury
  • Joanna Kulczycka – prof. AGH, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN
  • Katarzyna Pelc – Radio Kraków
  • Aleksandra Stępniak – Instytut na rzecz Ekorozwoju
  • Łukasz Makuch – prezes zarządu The Sustainers, trener CSR, twórca mintu.me

Nagrodę główną, czyli wyjazd integracyjny na wiosnę 2016 oraz obliczenie śladu węglowego biura, otrzymuje zespół konkursowy Banku BPH Gdańsk.

Pracownicy Banku wyróżnili się różnorodnością prowadzonych działań, które aktywizowały dużą ilość uczestników. Zespół zorganizował m.in. akcję „Im dalej w las tym więcej … śmieci – Zadbaj o las z bankiem BPH”, a także „Wymień się książką”, w ramach której stworzono firmową biblioteczkę z strefie relaksu. Można powiedzieć, że Pracownicy Banku złapali niemałego rowerowego eko-bakcyla. Przez cały rok trwała akcja „Zapędź rower do pracy”, wraz z konkursem dla pracowników „Wyzwanie rowerowe dla pracowników BPH”, podczas której 92 uczestników przejechało łącznie ponad 7 500 tyś. km. Ponadto pracownicy Banku wzięli udział w Wielkim Przejeździe Rowerowym w Gdańsku, gdzie Bank BPH okazał się najliczniejszą drużyną firmową na starcie – w wydarzeniu wzięło udział około 100 pracowników Banku. Wygrany zespół szeroko promował i zachęcał do włączenia się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W ramach niego promowano dojazd do pracy rowerem oraz carpooling.

-Uczestnictwo i kolejna, w tym roku główna, nagroda dla Banku BPH S.A. w konkursie EkoBiuro, organizowanym corocznie przez Fundację Aeris Futuro, dobitnie świadczy o tym, że Bank przywiązuje ogromną wagę do wszelkich działań ograniczających zużycie energii i paliw, np. w dojazdach do pracy.- powiedział  Wojciech Stępniewski z Fundacji Aeris Futuro – To znakomicie wpisuje się w ogólnoświatowy trend ochrony klimatu globalnego. Fundacja od 10 lat realizuje takie działania właśnie poprzez konkurs EkoBiuro i nowy projekt offsetowania emisji w biznesie pn. „Social Carbon Offset”1. Mamy nadzieję, że Bank, w przyszłości, osiągnie pełną zeroemisyjność swoich operacji.

Drugie miejsce zajęło Centrum Przywództwa i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jurorzy docenili różnorodność działań edukacyjnych Centrum, a były to m.in.: współorganizacja projektu „CSR na co dzień – odpowiedzialna konsumpcja”, „Lato na zdrowie”, internetowej kampanii społecznej: „Toruń na drodze do równowagi”, „Konsumencie działaj”, „CSR’owy zawrót głowy”. Ponadto, w 2014 roku jako rezultat dialogu pomiędzy środowiskiem akademickim Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przedsiębiorcami, pracownikami oraz przedstawicielami władzy samorządowej, została utworzona Fundacja Institute of Effective Asset Management. Fundacja w szczególności podejmuje działania w obszarze przywództwa, społecznej odpowiedzialności biznesu i wzrostu efektywności w zarządzaniu aktywami.

Trzecie miejsce zostało przyznane zespołowi z Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Pracownicy m.in. co roku (już od 3 lat) prowadzą akcję „Sprzątamy lasy, sadzimy drzewa”, podczas której w ubiegłym roku zostało zaangażowanych ponad 300 pracowników Urzędu. Urząd wykorzystuje „zielone kryteria” w zamówieniach publicznych i szeroko promuje korzystanie e-zamówień w swoich strukturach. Ponadto zespół czynnie zachęca pracowników do dojazdów do pracy rowerem m.in. została utworzona kolejna rowerownia w budynkach Urzędu.

Patronami medialnymi tegorocznej edycji byli:

  • Forum Odpowiedzialnego Biznesu
  • CR Navigator
  • ulicaekologiczna.pl
  • mintu.me

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *