BBC bez abonamentu od 2027 roku? Na razie został zamrożony na dwa lata

Studia BBC w Belfaście
Studia BBC w Belfaście
BBC czekają ciężkie czasy. Fot.: Unsplash

Brytyjskie media donoszą, że rząd planuje na dwa lata zamrozić opłatę abonamentową BBC, a całkowita likwidacja abonamentu RTV przysługującego stacji jest planowana do 2027 roku.

BBC to stacja posiadająca status brytyjskiego nadawcy publicznego, która jest finansowana z obowiązkowego abonamentu RTV i nie ma praw do emitowania reklam w kluczowych kanałach w radio i telewizji.

Teraz, jak podał „Mail on Sunday”, opłata abonamentowa BBC ma zostać zamrożona do obecnych 159 funtów z powodu rosnącej inflacji oraz wzrastających kosztów życia. Po tym okresie abonament RTV będzie mógł wzrastać zgodnie ze wskaźnikiem inflacji – ale tylko do 2027 roku, czyli czasu zakończenia obowiązywania obecnej umowy BBC.

Koniec abonamentu dla BBC?

Nadine Dorries, brytyjska minister ds. kultury, zdradziła na Twitterze, że rząd planuje w ogóle zniesienie opłaty abonamentowej do 2027 r.

BBC powinien do tego czasu wypracować nową strategię biznesową dotyczącą finansowania. W planach jest pozyskiwanie pieniędzy z kilku różnych źródeł: dobrowolnych wpłat, reklam (w ograniczonym zakresie) oraz opłat licencyjnych za własne produkcje tworzone przez BBC i sprzedawane zewnętrznym nadawcom.

Obecnie roczny abonament otrzymywany przez BBC wynosi ponad 3,2 mld funtów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *