Białoruska opozycjonistka Maryja Kalesnikawa w kolonii karnej

Flaga Białorusi
Flaga Białorusi
Fot. Unsplash

Białoruska opozycjonistka Maryja Kalesnikawa, współpracowniczka kandydatki w wyborach prezydenckich w 2020 roku Swiatłany Cichanouskiej, została przewieziona z aresztu do kolonii karnej.

„Więźniarkę polityczną Maryję Kalesnikawą przewieziono do homelskiej kolonii poprawczej dla kobiet nr 4 ” – poinformowało Centrum praw człowieka Wiasna. Kalesnikawa została skazana na 11 lat więzienia.

Dzień wcześniej, w poniedziałek, w kolonii karnej umieszczono działacza opozycji, adwokata Maksima Znaka, który został skazany razem z Kalesnikawą. Znak otrzymał wyrok 10 lat więzienia.

Znak i Kalesnikawą byli pracownikami sztabu wyborczego byłego bankiera Wiktara Babaryki, którego nie dopuszczono do startu w wyborach, a następnie skazano na 14 lat kolonii karnej za rzekome malwersacje finansowe. Po aresztowaniu Babaryki obydwoje dołączyli do ekipy kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej.

Po sfałszowaniu wyników wyborów przez Aleksandra Łukaszenkę opozycjoniści zostali aresztowani i oskarżeni o wzywanie do działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego, zmowę w celu przejęcia władzy w kraju i utworzenie organizacji ekstremistycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *