Blisko 300 dziennikarzy więzionych na świecie

Więzienie

Więzienie

Komitet Ochrony Dziennikarzy podaje, że w 2020 roku w więzieniach i aresztach przebywało 274 dziennikarzy na świecie, najwięcej od niemal 30 lat. Ma to prawdopodobnie związek ze staraniami władz, by powstrzymać informacje o pandemii i masowych protestach.

Spośród więzionych 274 dziennikarzy 34 trafiło za kratki za „fałszywe informacje”. W dwóch trzecich przypadków stawiane zarzuty dotyczyły działalności antypaństwowej, w tym „terroryzmu” i przynależności do zakazanych organizacji. Najwięcej więzionych pracowników mediów było w Chinach (47), Turcji (37) i Egipcie (27).

Według szefa Komitetu Ochrony Dziennikarzy Joela Simona do wzrostu prześladowań przyczyniła się między innymi postawa amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa i jego werbalne ataki na media.

– Brak globalnego przywództwa w kwestii wartości demokratycznych – zwłaszcza ze strony Stanów Zjednoczonych, gdzie prezydent Donald Trump nieprzerwanie oczerniał prasę i przymilał się dyktatorom takim jak egipski prezydent Abd al-Fatah es-Sisi – pogorszyło kryzys – stwierdził Simon.

W Europie, jak podaje Komitet, dziennikarze więzieni są w Rosji i Białorusi (po 10 dziennikarzy).

źródło: PAP
foto: Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *