Bogaty program literacki i artystyczny piątej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego

Festiwal Stolica Języka Polskiego

Jeden z najbardziej cenionych i lubianych festiwali literackich w Polsce. Wyjątkowe miejsce spotkań najbardziej uznanych pisarzy, aktorów, muzyków, a przy tym magiczne otoczenie Roztocza, wakacyjna atmosfera i wspaniała, także familijna, publiczność. Oto Festiwal Stolica Języka Polskiego, którego tegoroczna edycja odbywać się będzie od 5 do 11 sierpnia. Jak zawsze w Szczebrzeszynie i Zamościu, jak zawsze w gronie wybitnych gości.

Powołany przed czterema laty Festiwal Stolica Języka Polskiego wyrósł z pasji do języka i słowa – pisanego, czytanego i wypowiadanego – oraz do literatury, jako najpiękniejszego medium opowiadania. Od początku organizacji przedsięwzięcia towarzyszy nam przekonanie, że literatura z jej funkcją tworzenia narracji stanowi niepodważalny instrument wzmacniający i wzbogacający nasze życie. Jest nim z pewnością także przyroda, a zatem umiejscowienie Festiwalu na przepięknym Roztoczu pozwala na harmonijne połączenie wszystkiego, co najlepsze. Szczególnie w czasie wakacji, przyczyniających się do wyjątkowego, plenerowego klimatu imprezy, którą bardzo upodobała sobie zarówno publiczność jak i zapraszani tu twórcy.

Tradycyjnie, nasz Festiwal obfitować będzie w spotkania autorskie, wieczory poetyckie, wykłady, debaty, rozmowy o języku polskim i koncerty. O to, by nad brzegami Wieprza nie zabrakło wspaniałej muzyki zadbają wybitni artyści, wśród nich między innymi Voo Voo & Trebunie-Tutki, z projektem „Tischner”. W towarzyszącym programie czytania literatury udział wezmą doskonali aktorzy, a naszą uwagę poświęcimy zarówno twórczości autorów goszczących na Festiwalu, jak i wielu innych, wybitnych pisarzy np. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Janusza Głowackiego, Stanisława Grzesiuka, Franza Kafki, Marcela Prousta.

Jak co roku, Festiwal ma swoich patronów, tym razem będzie to poetka Anna Świrszczyńska, oraz tak ważny dla Szczebrzeszyna — Jan Brzechwa. Jego słynny wiersz o „chrząszczu brzmiącym w trzcinie” na trwałe wpisał urokliwe miasteczko Roztocza nie tylko do literatury, ale i do języka polskiego, które to stanowią fundamenty idei naszego przedsięwzięcia. Wśród działań poświęconych dorobkowi Brzechwy zaplanowaliśmy m.in. wystawę ilustracji do jego utworów stworzonych przez mistrzów malarstwa i grafiki, uzupełnionych też o najciekawsze animacje inspirowane twórczością poety.

Nie zapominamy oczywiście o najmłodszych uczestnikach Festiwalu – przygotowaliśmy poranne bloki warsztatów i atrakcji dla dzieci. To sekcja, którą chcemy rozwijać w formule Małej Stolicy Języka Polskiego, mającej na celu zaoferowanie wartościowej rozrywki dla całych rodzin, ale też aktywne promowanie czytelnictwa i edukację kulturalną.

Wszystkie nasze wydarzenia, dla odbiorców w każdym wieku, są całkowicie bezpłatne, ale obok otwartego charakteru Festiwalu konsekwentnie budujemy też jego rangę w istotnych działaniach wokół naukowych aspektów literatury i języka. Jak co roku przyznamy Nagrodę Człowieka Słowa i Nagrodę Wielkiego Redaktora (oczekiwaną szczególnie przez branżę wydawniczą) oraz ogłosimy tzw. Apel Szczebrzeski, zainicjowany z troski o ochronę bogactwa polszczyzny.

Festiwal Stolica Języka Polskiego

Od drugiej edycji Festiwalu, jeden dzień (w tym roku 11 sierpnia) spędzamy w Zamościu, którego piękne Stare Miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie Akademia Zamojska.

Tradycyjnie wieczorem odbędzie się też koncert, który zakończy działania Stolicy Języka Polskiego i nasze tygodniowe święto literatury.

Organizatorem Festiwalu Stolica Języka Polskiego jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń. Jej misją jest upowszechnianie i wspieranie działań z zakresu kultury i sztuki, stanowiących fundamenty przemysłu kreatywnego. W tym sensie Festiwal traktujemy jako inicjatywę o zasięgu ogólnopolskim, ale mocno osadzoną w środowisku Roztocza i przyczyniającą się do rozwoju regionu, uruchamiania jego potencjału, wzmacniania społeczności lokalnej.

Serdecznie zapraszamy do Szczebrzeszyna i Zamościa, by korzystać z dobrodziejstw ich zasobów naturalnych i kulturowych, uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach o najwyższej jakości artystycznej, albo by po prostu ciekawie spędzić urlop.

Do zobaczenia w Szczebrzeszynie.

(mat. prasowe)
foto: Grzegorz Winnicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *