Bursztyn spotyka się z Jedwabiem – koncert z okazji Chińskiego Nowego Roku

Bursztyn spotyka się z Jedwabiem - koncert z okazji Chińskiego Nowego Roku

Bursztyn spotyka się z Jedwabiem - koncert z okazji Chińskiego Nowego Roku

Chiński Nowy Rok czyli „Święto Wiosny” – to najważniejsze święto w kalendarzu chińskim, przypadające zmiennie pomiędzy 21 stycznia a 20 lutego.

Od najdawniejszych czasów jest w Chinach najważniejszym świętem publicznym i prywatnym, świętują je również zamieszkujące w Chinach mniejszości narodowe.

Ostateczny obraz Święta Wiosny ukształtował się na początku naszej ery w wyniku połączenia kilku innych świąt. W wyniku tej transformacji, trwa ono piętnaście dni i kończy się Świętem Latarni. Do dziś pozostaje najważniejszym świętem, pomimo wprowadzenia w 1912 roku w Chinach kalendarza gregoriańskiego.

Każdy Nowy Rok przyjmuje swojego zodiakalnego (zwierzęcego) patrona. W tym roku jest to KRÓLIK, a data rozpoczęcia Nowego Roku przypadła na 22 stycznia. W minionych latach patronami były tygrys, bawół, szczur, świnia, i pies. W chińskim zodiaku występują również inne zwierzęta wśród nich jest wąż, koń, owca, kogut, małpa a także bajkowy smok.

Według chińskiego kalendarza księżycowego rok 2023 zakończy się 9 lutego 2024. Rok 2024 będzie rokiem Drewnianego Smoka.

Bursztyn spotyka się z Jedwabiem - koncert z okazji Chińskiego Nowego Roku

W tym roku Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w kooperacji z organizacją DOM POLSKI, uczciła powitanie roku Królika, uroczystym koncertem zatytułowanym „Bursztyn spotyka się z Jedwabiem”.

Uczestnikami tego spotkania byli między innymi J.E. Pan Sun Linjiang Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Tomasz Gajewski Prezes Stowarzyszenia Obywatelskiego DOM POLSKI, Janusz Piechociński Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej POLSKA-AZJA oraz wielu innych znamienitych gości.

W godzinnym koncercie można było wysłuchać orientalnych kompozycji muzycznych, wykonanych na ciekawych instrumentach w tym: staropolskiej suce biłgorajskiej i chińskim guzhengu.

W koncercie wystąpili: Maria Pomianowska, Mingije Yu, Katarzyna Gacek-Duda Anna Klimczyk i Wojciech Lubertowicz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *