Były prezydent laureatem Nagrody Panasa

Aleksander Kwasniewski – laureat II edycji Nagrody im. Henryka Panasa, Fot. Piotr Placzkowski

Na olsztyńskim zamku Aleksander Kwaśniewski odebrał Nagrodę im. Henryka Panasa, ustanowioną przez miejscowe oddziały Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i Związek Literatów Polskich.

Nagroda imienia wybitnego redaktora i pisarza z Olsztyna, autora apokryfu „Według Judasza” przyznawana jest za działalność dziennikarską i literacką, związek z regionem Warmii i Mazur oraz stałość w poglądach, jaką do końca życia w 1985 roku prezentował Henryk Panas. Dlatego podjęto decyzję, że statuetka z podobizną patrona Nagrody w drugiej edycji powinna trafić w ręce redaktora naczelnego, w latach 80. zeszłego wieku, tygodnika studenckiego „itd”, potem „Sztandaru Młodych” i współtwórcy pierwszego w Polsce pisma dla komputerowców „Bajtek”. Ale także autora książek publicystycznych, dotyczących ważnych spraw kraju i świata. I do tego od ponad 10 lat często bywającego w swoim letnim domu nad jeziorem Dąbrowa Wielka. Spełniał też czwarty warunek regulaminu: jest stały w swoich (socjaldemokratycznych) przekonaniach.

W pierwszej edycji Nagrodę Panasa zdobył Krzysztof Daukszewicz, satyryk urodzony na Warmii, mieszkający i pracujący w Szczytnie na Mazurach, a po „emigracji” do Warszawy, często odwiedzający rodzinny region. On też 12 września, podczas uroczystej gali na olsztyńskim zamku wygłosił (dowcipną, a jakże) laudację na cześć laureata. Statuetkę Aleksandrowi Kwaśniewskiemu wręczał Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, honorowy patron tej nagrody, w towarzystwie Jacka Panasa, syna pisarza, dziennikarza radiowego. Gratulacje złożyli współprzewodniczący kapituły, prezesi zarządów głównych: Jerzy Domański (SDRP) i Marek Wawrzkiewicz (ZLP) oraz prezydent Olsztyna i starosta olsztyński. Galę prowadzili szefowie miejscowych oddziałów: Marek Książek (SDRP) i Andrzej Cieślak (ZLP), zaś klimat muzyczny wprowadził duet „Sax and Guitar Cafe”.

Jolanta Kwaśniewska, Fot. Andrzej Szramka

Laureat podziękował za wyróżnienie podkreślając, że coraz chętniej przebywa na zachodnich Mazurach. Potwierdziła to jego małżonka Jolanta Kwaśniewska, zachwycając się urokami natury w okolicy Dąbrówna. I swoją osobą nadając uroku całej uroczystości. W gali brał udział także wnuk patrona ze strony córki Anny – Maciej Wilczek, podobnie jak dziadek dziennikarz i pisarz, sekretarz redakcji w tygodniku „Angora”.

Dwie godziny przed galą para prezydencka złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą na domu, w którym Henryk Panas mieszkał w latach 1955-1985. Następnie Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy spotkali się z członkami oddziałów obu organizacji, które ustanowiły Nagrodę im. Panasa. Podczas tego spotkania przedstawiono gościom członków SDRP i ZLP.

Marek Książek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *