Camino de Vistula – najnowszy film w reżyserii Teresy Kudyby

Camino de Vistula

Camino de Vistula

Camino de Vistula to najnowszy film w reżyserii Teresy Kudyby, a w nim m.in. opowieść o lasce Jakuba.

Tradycja pielgrzymowania do Santiago de Compostela, miasta w hiszpańskiej Galicji, słynącego z grobu św. Jakuba Starszego Apostoła, sięga IX wieku. Przez setki lat tysiące pielgrzymów z terenu całej Europy przemierzały szlaki lądowe wiodące do tego słynącego cudami miejsca.

Nowe wielkie otwarcie Camino de Santiago i coraz większa popularność pielgrzymowania wiążą się z Janem Pawłem II, który przypomniał, że Drogi św. Jakuba ukształtowały Europę.

Nadwiślańska Organizacja Turystyczna, dzięki której powstał ogólnopolski projekt Festiwal Wisły, zainicjowała przywrócenie i spopularyzowanie pradawnego szlaku pątniczego drogą wodną. Pierwszy Flis św. Jakuba po Wiśle, nazwany „Camino de Vistula” odbył się w Roku Jakubowym (sierpień 2021). Rzeźba z drewna gruszy autorstwa Henryka Tomczaka przepłynęła na galarze „Maria” Wacława Witkowskiego z Krakowa do Torunia. Z Torunia Jakub wraz z pielgrzymami wypłynął do Gdańska na replice średniowiecznej nasuty, odtworzonej przez Dominika Wichmana, Rafała Koziołka i Tomasza Szczęsnego. Nasutę zrekonstruowano na wzór łodzi znanej z XV-wiecznego malowidła zachowanego w kościele NMP w Toruniu.

Kościoły pod wezwaniem św. Jakuba znajdują się w 13 miastach i miejscowościach nadwiślańskich: w Więcławicach Starych (koło Krakowa), Opatowcu, Sandomierzu, Piotrowicach (koło Dęblina), Świerżach Górnych (koło Kozienic), Warszawie, Płocku, Toruniu, Niewieścinie (koło Świecia), Chełmnie, Wielkim Lubieniu (koło Grudziądza), Niedźwiedzicy (koło Nowego Dworu Gdańskiego) i Gdańsku. Flis św. Jakuba, przywracając uroczyście Camino de Vistula, odwiedził wszystkie te miejsca.

W marcu 2022 roku rzeźba została przewieziona z kościoła św. Jakuba w Gdańsku statkiem Urzędu Morskiego do Gdyni. Stąd św. Jakub wypłynął na legendarnym jachcie „Pogoria”, który udało się pozyskać do tej wyjątkowej wyprawy dzięki pomocy Andrzeja Królikowskiego, prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Bogusława Witkowskiego, prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Na pokładzie „Pogorii” pierwsza załoga pielgrzymów pokonała drogę z Gdyni do Bremerhaven. Kolejna załoga przemierzyła w kwietniu odcinek z Cherbourga przez Plymouth do A Coruñy. Tam, w kościele św. Jakuba, figura została odebrana w lipcu i w trakcie trzydniowej pielgrzymki dotarła do Santiago de Compostela na uroczysty odpust. Poświęcony w Composteli św. Jakub spoczął w kapliczce pod Górą Zamkową w Dobrzyniu nad Wisłą 20 sierpnia 2022 roku.

W celu upowszechnienia „Camino de Vistula”, powstał film dokumentalny, przedstawiający współcześnie odtwarzaną ideę pielgrzymowania drogą wodną do Santiago de Compostela.

Zrealizowała go Teresa Kudyba, autorka filmów „Camino Polskie” oraz „Grunt to Droga”. Inicjatorem projektu jest Marcin Karasiński, wiceprezes Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej, pomysłodawca odtworzenia drogi wodnej z Krakowa do Santiago de Compostela.

Scenariusz i reżyseria:
Teresa Kudyba

Zdjęcia:
Dawid Bagiński, Zbigniew Bartosik, Marek Kupka, Mirosław Basaj, Marcin Jóźwiak, Sylwiusz Lewko, Marcin Karasiński.

Montaż:
Piotr Stachowski

W filmie występują:
Henryk Tomczak, ks. prof. dr hab. Piotr Roszak, Marcin Karasiński, Anna Kołodziejska, Rafał Łapiński, dr hab. Waldemar Rozynkowski, Paweł Śliwiński, Grzegorz Ryczkowski, Marek Grzymowicz, Wacław Witkowski, Dorota Jagniątkowska, Marek Kosztyła, Jacek Gorzkowski.

Partnerzy filmu:
Nadwiślańska Organizacja Turystyczna, Pracownia Szlaku św. Jakuba w Toruniu
Film został dofinansowany przez PGW Wody Polskie

„Camino de Vistula” – reż Teresa Kudyba, Premiera: 16.10.2022, godz. 17.00, Toruń, Centrum Dialogu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *