Chińskie miasto ChengDu promuje się w stolicy

Chińskie miasto ChengDu promuje się w stolicy

Na trzy dni plac przed dworcem Warszawa Śródmieście zmienił się w kolorowe chińskie centrum, przyciągające odwiedzających licznymi atrakcjami.

Od piątku do niedzieli warszawiacy mogli odbyć wirtualną podróż do stolicy Syczuanu, korzystając ze specjalnego pojazdu wyposażonego w technologie VR. Imprezie towarzyszyły widowiskowe pokazy Tai Chi, Wushu oraz tradycyjnego chińskiego tańca lwa. Można było też spróbować dań kuchni syczuańskiej – ChengDu cieszy się tytułem Miasta Gastronomii UNESCO – poznać sztukę parzenia herbaty czy nauczyć się rysować pandę.

Wydarzenie odbywało się pod hasłem „Panda w Warszawie” – światowym symbolem ChengDu są bowiem pandy wielkie, których wizerunek władze regionu chętnie wykorzystują na potrzeby jego promocji. Wykorzystanie nowinek technologicznych dla promocji miasta miało nie tylko pozwolić na wierne oddanie jego klimatu i ducha, ale też podkreślić zaawansowany technologicznie przemysł.

Impreza była częścią kampanii związanej z koncepcją stworzenia nowego szlaku handlowego łączącego Chiny, kraje Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu, Afryki i Europy. Spotkania z chińską kulturą mają pomóc w przełamaniu dystansu dzielącego „Państwo Środka” i miasta „Starego Kontynentu”. Tak jak niegdyś Jedwabny Szlak, tak dziś strategia „yi dai, yi lu” (czyli „jeden pas, jedna droga”) ma istotnie wpłynąć na kształt stosunków gospodarczych na świecie. Istotnym elementem działań jest szeroko zakrojona rozbudowa infrastruktury transportowej, w tym przede wszystkim: kolei. Równolegle chińskie władze podejmują szereg inicjatyw informacyjnych, uznając je za ważny element stymulowania rozwoju międzynarodowej współpracy handlowej.

Promujące się w Warszawie ChengDu to jeden z najlepiej skomunikowanych ze światem regionów Chin i bodaj najszybciej rozwijający się ośrodek logistyczny, handlowy, finansowy, naukowy i technologiczny w zachodniej części kraju. Aglomeracja może pochwalić się najwyższym PKB w Chinach i konsekwentnie umacnia swoją pozycję jako centrum uznawane za nową bramę Chin dla gospodarek Zachodu. Swoją siedzibę ma tu już przeszło połowa firm z listy Global 500 magazynu Fortune.

Europejska premiera projektu odbyła się w połowie października we Frankfurcie nad Menem.

źródło: Competita/Centrum Prasowe PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *