Chińskie Święto Wiosny wpisane na listę świąt ONZ

Chińskie Święto Wiosny

Chińskie Święto Wiosny

Od 2024 roku Święto Wiosny zostanie oficjalnie wpisane na listę ruchomych świąt ONZ w kalendarzu konferencji i spotkań.

Zgromadzenie Ogólne ONZ w swojej rezolucji uznaje znaczenie Święta Wiosny, które jest obchodzone w wielu państwach członkowskich ONZ i zwraca się do organów ONZ w siedzibie głównej i innych placówkach służbowych, gdzie są one przestrzegane, aby unikały planowania spotkań z okazji Święta Wiosny.

Przyjęta w piątek bez głosowania uchwała zachęca do uwzględnienia tego rozwiązania przy ustalaniu przyszłych kalendarzy konferencji i spotkań.

Dai Bing – zastępca stałego przedstawiciela Chin przy ONZ powiedział po przyjęciu rezolucji, że Święto Wiosny, jako tradycyjne chińskie święto obejmujące łączenie rodzin i życzenia na nadchodzący rok, nie tylko niesie ze sobą idee chińskiej cywilizacji pokój i harmonia, ale także wspólne wartości ludzkości, takie jak harmonijna rodzina, włączenie społeczne i zdrowe relacje między człowiekiem a przyrodą.

Dodał, że wiele krajów uznaje Święto Wiosny za święto narodowe, a około jedna piąta ludzkości obchodzi to święto na różne sposoby.

Dai powiedział, że wysiłki Chin, mające na celu promowanie Święta Wiosny jako święta ONZ, to pragmatyczny krok w kierunku realizacji Globalnej Inicjatywy Cywilizacyjnej i propagowania różnorodności cywilizacyjnej.

Rezolucja jest wizytówką wpływu cywilizacji chińskiej i ma na celu wzmocnienie interakcji między różnymi cywilizacjami na całym świecie. Odzwierciedla także wartości różnorodności i włączenia promowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych, powiedział.

Dodał, że uznanie Święta Wiosny za święto ONZ zostało powszechnie przyjęte przez państwa członkowskie i pracowników Sekretariatu ONZ.

Organizacja Narodów Zjednoczonych uznaje święta obchodzone na całym świecie za święta ruchome i powstrzymuje się od planowania spotkań z tej okazji. (M.Y.)

źródło: polish.cri.cn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *