Co kraj, to obyczaj? Co kraj, to naleśnik!

Naleśniki

Naleśniki

Jednym z dań, które można spotkać na całym świecie, niezależnie od szerokości geograficznej, religii czy tradycji są naleśniki.

Istnieją od wieków i są częścią wielu kultur. Podobno ludzie jedli naleśniki już 30 000 lat temu, jednak trudno to dokładnie określić. Analizy ziaren skrobi na 30 000-letnich narzędziach do mielenia sugerują, że kucharze z epoki kamiennej robili mąkę z ożypałek i paproci, która, jak przypuszczają badacze, była mieszana z wodą i pieczona na gorącej, natłuszczonej skale. Naleśniki jedzą wszyscy, nawet Eskimosi mają swoje! Są to placki z alg i porostów wymieszanych z krwią fok. Wypełniają je rybami i foczym mięsem i jedzą oczywiście na zimno.

Pierwsza konkretna wzmianka o naleśnikach pochodzi z 600 roku p.n.e. od poety ze starożytnej Grecji. Serwowany na śniadanie przysmak, powstawał z mąki pszennej, oliwy z oliwek, miodu i zsiadłego mleka, co nieco różni się od naleśników, które znamy dzisiaj. Jednak chociaż pierwsza wzmianka o naleśnikach pochodzi ze starożytnej Grecji, odmiany naleśników istniały w większości krajów na całym świecie od wieków w różnej formie jako pożywienie śniadaniowe lub smakołyk podobny do chleba, ale słodszy. Z tego powodu trudno sugerować, że starożytni Grecy byli wynalazcami naleśników.

Czytaj więcej na Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *