COVID-19 w Indiach: obywatele mogą skarżyć się na działania władz w mediach społecznościowych

Flaga Indii
Flaga Indii
Fot. Unsplash

Sędziowie Sądu Najwyższego Indii orzekli, że obywatele mają pełne prawo do wyrażania swoich skarg w mediach społecznościowych w związku z walką władz z COVID-19. 

Sąd Najwyższy Indii ostrzegł władze stanowe i federalne przed ściganiem obywateli za zgłaszanie skarg dotyczących uchybień w opiece zdrowotnej podczas pandemii COVID-19 – donosi Union of Catholic Asian News.

„Niech przesłanie będzie jasne dla wszystkich stanów, że za obrazę sądu uznane zostanie nękanie jakiegokolwiek obywatela za wysuwanie w mediach społecznościowych żądań dostępu do tlenu czy szpitalnych łóżek” – stwierdził sąd.

Justice D.Y. Chandrachud, jeden z trzech sędziów rozpatrujących sprawę dotyczącą kwestii COVID-19 powiedział, że „ograniczanie informacji jest sprzeczne z podstawowymi prawami. Żadne państwo nie może ograniczyć prawa obywateli do informacji”.

Działacz na rzecz praw człowieka A.C. Michael z zadowoleniem przyjął orzeczenie Sądu Najwyższego. „To niedopuszczalne, że cierpiący, bezradni ludzie, nie mogą nawet wyrazić swoich uczuć ani prosić o pomoc współobywateli, z obawy przed prześladowaniem i aresztowaniem przez machinę państwową” – powiedział UCA News. „Konstytucja Indii daje nam wolność słowa i mamy prawo domagać się tego, co nam się należy. Obowiązkiem rządu jest dbanie o dobro zdrowia każdego obywatela tego kraju” – dodał.

Apele o pomoc

Druga fala COVID-19 wyjątkowo silnie dotknęła Indie. Ograniczony dostęp do łóżek szpitalnych i lekarstw zmusiła ludzi do korzystania z mediów społecznościowych, na których przesyłali apele o zaopatrzenie w tlen i inną pomoc medyczną.

Sąd Najwyższy zajął się sprawa po tym, jak niektóre stany, w tym północne Uttar Pradesh i Haryana, podjęły działania przeciwko pacjentom zarażonym COVID-19 lub ich rodzinom w związku z apelami o pomoc w mediach społecznościowych. Rząd Uttar Pradesh oskarżał ludzi o rozpowszechnianie w Internecie wprowadzających w błąd informacji, aby zaszkodzić wizerunkowi rządu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *