„Czas Kobiet” – czego dziś można życzyć kobietom, nie tylko w biznesie

Czym jest psychologia biznesu?

Psychologia biznesu jest stosunkowo nową i bardzo szeroką dziedziną naukową. Pierwsza edycja naszej Konferencji skupiała się na przybliżeniu uczestnikom tego obszaru i udowodnienie, że “praca psychologa to nie tylko kozetka”. W wielkim skrócie, Psycholog w Biznesie analizuje to, w jaki sposób ludzie zachowują się w organizacjach i przedsiębiorstwach, a co za tym idzie – jak te zachowania wpływają na gospodarkę, ekonomię i szeroko pojęty biznes. Obejmuje to problematykę m.in. z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, ocen pracowników, podejmowania decyzji na rynkach finansowych, komunikacji w biznesie i negocjacji, marketingu politycznego, budowania marki i jej wizerunku, czy też zachowań konsumenckich i reklamy. Psychologia biznesu korzysta z tego, co opracowała psychologia ogólna i jej większość dziedzin (przede wszystkim emocje, uwarunkowania poznawcze, rozwój człowieka, biologiczne podstawy zachowania, zachowania społeczne) i wprowadza to w środowisko biznesowe, aby móc efektywniej nim zarządzać.

Jakie aspekty odróżniają psychologię biznesu kobiet od psychologii biznesu mężczyzn? Czy tak bardzo w tej przestrzeni widać różnice między kobietami a mężczyznami?

Należy zwrócić uwagę na fakt, że psychologia biznesu bada ludzkie zachowania w obrębie zarówno grup, jak i indywidualnych jednostek, jednak zawsze w kontekście jakiejś organizacji lub sytuacji biznesowych. To właśnie ten kontekst pokazuje różnice, a właściwie nakreśla pewne problemy, z którymi mogą się spotykać różne grupy społeczne, w tym kobiety, mężczyźni, czy też osoby niebinarne. Mówimy tu o różnicach pod względem funkcjonowania na rynku pracy, rozwoju w organizacjach, postrzegania społecznego czy też zachowań konsumenckich i opracowywania strategii marketingowych do grup docelowych. Celem naszej konferencji jest skonfrontowanie tych wyzwań, aby każda z płci mogła nawiązać relacje i stworzyć przestrzeń do wzajemnego zrozumienia.

Skąd wziął się pomysł organizacji wydarzenia „Psycholog w Biznesie – Czas Kobiet”? Czy to był jakiś impuls, czy potrzeba mówienia na głos o często wciąż bagatelizowanych tematach?

W naszej organizacji działa ponad 90% kobiet (w tym wszystkie stanowiska liderskie zajmowane są przez kobiety) i właśnie dlatego w tym roku skupiamy się na nich – kobietach w biznesie, w psychologii, w społeczeństwie, czy na rynku pracy. Cieszymy się, że coraz więcej organizacji porusza ten temat. Mając zasoby w postaci wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii biznesu, chcemy umożliwić uczestnikom pogłębienie tego zagadnienia właśnie w tym kontekście i stworzyć maksymalnie kobiece wydarzenie, nie tylko dla płci pięknej. Nie chcemy mówić o tym, że temat jest bagatelizowany – zależy nam bardziej na tym, aby spopularyzować wiedzę o wyzwaniach, ale i rozwiązaniach oraz możliwościach, które oferuje nauka i biznes.

Czego oprócz spotkań z wyjątkowymi psychologami mogą spodziewać się uczestnicy konferencji?

Wierzymy w to, że każdy znajdzie coś dla siebie – staraliśmy się, aby wachlarz przygotowanych zakresów tematycznych i form poszczególnych elementów wydarzenia była zróżnicowana. Oferujemy zarówno prelekcje, jak i warsztaty w małych grupach, a także panele dyskusyjne. Zaprosiliśmy nie tylko psychologów, ale również osoby prowadzące własną działalność, pracujące w wielkich korporacjach jak i w małych przedsiębiorstwach, prawników, językoznawców, studentów i doświadczonych profesorów… Chcemy pokazać jak najszerszą perspektywę zagadnień związanych z tematem konferencji, aby nawiązać dialog i poszerzyć horyzonty uczestników, zainspirować ich i dać praktyczną dawkę wiedzy.

„Czas Kobiet” – czego dziś można życzyć kobietom, nie tylko w biznesie… poproszę o kilka złotych rad i wskazówek jak wykorzystać ten 'czas”.

Fakt, że w obecnych czasach wiele się mówi o kobietach nie oznacza, że ten “czas” nie trwał od zawsze! Mamy nadzieję, że to tylko jedna z wielu okazji, aby mówić o kobietach we wszystkich kontekstach, nie tylko biznesowych. Zachęcamy wszystkich uczestników bez względu na płeć do korzystania z zasobów, które oferują różne organizacje wspierające kobiety, ale także do edukacji w tym temacie, która jest pierwszym i najważniejszym krokiem dla dobrych zmian społecznych.

Rozmawiała Ilona Klejnowska Kamińska

Wywiadu udzieliły:

Gabriela CzepczorGabriela Czepczor
Wiceprzewodnicząca Koła Naukowego Psycholog w Biznesie, Koordynatorka działu Eventów, Przewodnicząca komitetu organizacyjnego II Konferencji Psycholog w Biznesie – Czas Kobiet. Studentka III roku Psychologii Biznesu na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Zawodowo związana z Digital Marketingiem & Business Development.

 

 

Natalia MichałowskaNatalia Michałowska
Przewodnicząca Koła Naukowego Psycholog w Biznesie, Koordynatorka Działu Badawczego. Studentka IV roku Psychologii Biznesu na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Członkini zespołu badawczego w Katedrze Psychologii Ekonomicznej i Biznesu. Prowadzi badania nad związkiem osobowości i cech formalnych reklam. Pracuje w zespołach projektowych Uniwersytetu SWPS zajmującymi się innowacjami i doświadczeniami studentów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *