Czołowa gazeta chce ustąpienia Jaira Bolsonaro. „Nie jest już w stanie utrzymać się na stanowisku prezydenta”

Gazeta
Gazeta
Fot. Pixabay

„O Estado de São Paulo”, wiodąca, brazylijska konserwatywna gazeta, zażądała usunięcia prezydenta kraju Jaira Bolsonaro. Powodem jest jego nieodpowiednia reakcja na pandemię oraz podejrzenia o korupcję.

„Jair Bolsonaro nie jest już w stanie utrzymać się na stanowisku prezydenta” – napisał na pierwszej stronie „O Estado de São Paulo”. Uzasadnił to wynikami sondaży, zgodnie z którymi większość obywateli poparła impeachment, co ma być dowodem, że Bolsonaro jest niezdolny do rządzenia.

Według badań instytutu wyborczego Datafolha, 54 proc. Brazylijczyków uważa, iż prezydent powinien zostać postawiony w stan oskarżenia. Uznali go za „nieuczciwego, nieszczerego, niekompetentnego, nieprzygotowanego, niezdecydowanego, autorytarnego i tępego”. 59 proc. ankietowanych nie zamierz poprzeć go w przyszłorocznych wyborach, a jego główny potencjalny kontrkandydat może liczyć na 20 punktów procentowych przewagi.

Ataki na media i korupcja

Bolsonaro objął urząd w styczniu 2019 roku, a do władzy doszedł wykorzystując media społecznościowe (podobnie jak Donald Trump, którego prezydent Brazylii jest zwolennikiem) i przedstawiając się jako siła niszcząca korupcję. Tymczasem padają wobec niego oskarżenia o korupcję na niskim szczeblu i powiązania z mafią.

Niezadowolenie społeczne wywołują również oskarżenia o nieuczciwości przy zakupie szczepionek na COVID-19 i ogólne reakcja na pandemię, podczas której zmarło już ponad 530 tys. obywateli Brazylii. Bolsonaro bagatelizuje od początku pandemię koronawirusa i ze względów ekonomicznych odrzucał pomysły wprowadzania obostrzeń na terenie całego kraju oraz przestrzegania należnych środków bezpieczeństwa. Sprzeciwiał się wszelkim działaniom na rzecz promowania dystansu społecznego lub izolacji oraz kwestionował skuteczność szczepionek i przydatność masek, promując jednocześnie leki, których skuteczność w walce z wirusem nie została udowodniona.

Bolsonaro raczej nie przejmie się krytyką „O Estado de São Paulo”. Wcześniej wielokrotnie krytykował dziennikarzy, a w czerwcu 2021 r. podczas konferencji prasowej do jednego z dziennikarzy grupy medialnej Globo krzyczał, aby „się zamknął”, a cały koncern nazwał „gównianą prasą”. Atak miał miejsce po tym, gdy dziennikarz poruszył temat częstego uchylania się prezydenta od nakazu noszenia maseczki. Z kolei w styczniu 2020 r. Bolsonaro powiedział, że dziennikarze są „gatunkiem zagrożonym”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *