Podczas najbliższego szczytu Unii Europejskiej przywódcy państw członkowskich mają omówić przedłużenie sankcji wobec Rosji. Ostatnio w niektórych krajach unijnych co jakiś czas pojawiają się apele o zniesienie kosztownych gospodarczo restrykcji wobec Rosji.
Poniżej podamy argumenty dlaczego tak konieczne jest wzmocnienie i utrzymanie sankcji i innych środków ograniczających wobec Federacji Rosyjskiej aż do pełnego przywrócenia całości terytorialnej Ukrainy.
UE etapami począwszy od 2014 roku nałożyła sankcje na Moskwę w związku z jej agresywną polityką wobec Ukrainy – aneksji Krymu i wspieranie pro-rosyjskich bojowników na Donbasie. Sankcje te wielokrotnie kontynuowane. Nie można mówić o zniesieniu sankcji wobec Rosji dopóki Ukraina nie otrzyma pełną kontrolę nad jej granicami.
Realizacja Mińskiej umowy nie daje podstawy dla zachodnich partnerów Ukrainy do zniesienia środków ograniczających skierowanych przeciwko Moskwie. Sankcje UE wobec Rosji zostały nałożone z powodu naruszenia prawa międzynarodowego (całości terytorialnej Ukrainy). Nie są one związane z realizacją umów Mińsku, reform i walki z korupcją na Ukrainie.
Rosja złamała ponad 300 międzynarodowych konwencji, traktatów i umów anektując Krym i rozpocząć walki na Wschodzie Ukrainy, nie została za to ukarana, społeczność międzynarodowa nawet ostro nie potępiła te działania. W głosowaniu w ONZ około 100 krajów (spośród 193) potępiło aneksję Krymu przez Rosję, reszta – albo wstrzymała się albo nie wsparła odpowiednią rezolucję. Dla porównania, ZSRR za wybuch wojny przeciwko Finlandii został wyrzucony z Ligi Narodów, Irak i Jugosławia za międzynarodowe zbrodni znaleźli się w pełnej międzynarodowej blokadzie.
Kwestia bezpieczeństwa międzynarodowego i europejskie wartości są ważniejsze niż niektórzy preferencje gospodarcze w handlu z Rosją. Biorąc pod uwagę, że stan rosyjskiej gospodarki zależy od jej zdolności do kontynuowania działań wojskowych przeciwko Ukrainie, ciśnienie i powstrzymywanie jej głównych branż gospodarczych zachęci do rozwiązania sytuacji na Donbasie. Ale Rosja nadal dostaje nowoczesną broń, współpracując z rosyjskimi przedsiębiorcami, kraje zachodnie finansują konflikt na Wschodzie Ukrainy.
Konsolidacja Zachodnich partnerów Ukrainy we wdrożeniu sankcji na sektor gospodarczy Federacji Rosyjskiej jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów powstrzymywania zewnętrznej agresji Rosji. Federacja Rosyjska rozpoczęła szeroką kampanię w UE promując ideę nieskuteczności środków ograniczających oraz rośnie wpływ pro-rosyjskich sił politycznych w krajach UE (w tym we Francji, Włoszech, Austrii, Czechach, Słowacji, Grecji, Węgrach, Bułgarii) co spowodowało dyskusje dotyczące możliwości stopniowego zniesienie sankcji gospodarczych z Moskwy. Biorąc pod uwagę stosunkowo kruchy konsensus państw członkowskich już dziś przewidziane trudności w osiągnięciu porozumienia w stolice europejskie codo dalszych sankcji wobec Rosji. UE ma czas na przedłużenie restrykcji do końca lipca.
al