Dane z nowego badania mediów dostępne w połowie 2022 roku

Nagrywanie audycji telewizyjnej
Nagrywanie audycji telewizyjnej
Fot. Unsplash

Dane na temat projektu Telemetria Polska, badania mediów obejmującego pomiar radia, telewizji i internetu, będą dostępne w połowie 2022 roku.

Badanie zostało zainicjowane przez przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury poświęconego realizacji projektu Telemetria Polska, przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski tłumaczył, że projekt ma znaczenie fundamentalne dla całego rynku mediów elektronicznych, rynku reklamy telewizyjnej i radiowej.

– Przyszły rok w naszej ocenie będzie rokiem przełomowym – mówił Kołodziejski. W związku z tym, że „reklama jest źródłem utrzymania przede wszystkim niepublicznych, komercyjnych programów radiowych i telewizyjnych i innych redakcji w tym internetowych” – mówił przewodniczący KRRiT – to jasność rozliczeń i możliwość udziału w rynku reklamowym dla wszystkich podmiotów na polskim rynku medialnym jest ważna dla pluralizmu mediów.

Telemetria ma być nową podstawa rozliczeń w tym zakresie. – Jeżeli mówimy o tym, że rynek mediów elektronicznych, reklama na tym rynku to jest roczna wartość 9,5 mld zł, to to, jak ten budżet jest dzielony, jak wyceniane są poszczególne spoty, fragmenty, reklamy, pasma telewizyjne o tym decydują właśnie badania – tłumaczył Kołodziejski. – To podstawa funkcjonowania rynku, a dla pluralistycznego rynku uczciwość rozliczeń jest najważniejsza – dodał.

Badania radia niewłaściwe?

Aktualnie badania mediów w Polsce są przeprowadzane przez firmy: Kantar (radiowe) i Nielsen (telewizyjne). Problem z tymi badaniami, zdaniem Kołodziejskiego, polega na brak dostępu do ich metodologii. – Dzisiejsze badania radia to badania, tak naprawdę, świadomości odbiorcy na temat pozycji marki, rozpoznawalności marki, a nie faktycznej słuchalności – ocenił Kołodziejski. – Chcemy stworzyć badanie, które będzie transparentne i które każdy będzie mógł weryfikować – wyjaśnił.

W ramach projektu Telemetria Polska funkcjonuje obecnie panel liczący 1,2 tys. mierników. Do połowy 2022 roku zostanie on rozbudowany do 2,5 tys. panelistów, a docelowo ma ich być 4 tys.

Na początku 2022 roku Krajowy Instytut Mediów, przed rokiem powołany przez KRRiT, ma być gotowy do publikacji danych z realizacji pierwszej części badania założycielskiego, w którego ramach do tej pory zrealizowano ok. 10 tys. wywiadów. W przyszłym roku badaniem założycielskim ma zostać objętych 30 tys. gospodarstw, czyli przeprowadzonych ma być 60 tys. wywiadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *