Debata o podziale Mazowsza w Izabelinie

Debata o podziale Mazowsza w Izabelinie

Debata o podziale Mazowsza w Izabelinie

Ponad 20 lat temu, 1 stycznia 1999 r. w Polsce wprowadzono nowy podział administracyjny. Decyzją rządu Jerzego Buzka w miejsce dotychczasowych 49 województw powołano 16 nowych, dużych jednostek administracyjnych.

Tak głęboka reforma musiała stać się źródłem kontrowersji, przede wszystkim w „zdegradowanych” miastach wojewódzkich (traktuje o tym „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” Filipa Springera – przyp. red.). Co jakiś czas podnoszono kwestię wyodrębnienia 17. województwa na Pomorzu Środkowym, czy przyłączenia Elbląga do województwa pomorskiego.

Rok 2020 przyniósł informację o rządowych planach wydzielenia Warszawy  z województwa mazowieckiego. Zwolennicy argumentują podział jako szansę na wyrównanie poziomu rozwoju stolicu i reszty regionu, krytycy zarzucają pomysłodawcom szukanie doraźnych, politycznych zysków w zmianie układu sił w samorządzie wojewódzkim . Tych i innych argumentów nie zabrakło w debacie, jaka z inicjatywy wójt Doroty Zmarzlak odbyła się 23 października 2020 r. w Izabelinie. Głos zabrali m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Zapis całej debaty można prześledzić na facebooku. Dla naszego Stowarzyszenia była to także ostatnia w tym roku okazja do regionalnego spotkania z samorządowcami; kolejne spotkania terenowe, już w 2021 r., uzależnione są od sytuacji epidemicznej.

źródło: ruchtakdlapolski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *