Do MUX-8 trafią trzy całodobowe kanały tematyczne

Pilot i w tle ekran telewizora
Pilot i w tle ekran telewizora
Fot. Piotr Cichosz / Unsplash

Ruszył konkurs dotyczący trzech miejsc w MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Do multipleksu dołączą trzy kanały tematyczne, które będą nadawane przez 24 godziny na dobę.

Ogłoszenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 17 maja i od tego czasu zainteresowane nadawaniem podmioty mają 45 dni na złożenie wniosków koncesyjnych (do 1 lipca).

– Ogłoszenie stanowi podstawę do składania wniosków o udzielenie koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie MUX-8 programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym, tj. w którym nie mniej niż 70 proc. czasu nadawania programu w ciągu miesiąca, w godzinach 6.00–23.00, stanowić będą audycje i inne przekazy realizujące przyjętą specjalizację programu. Liczba przewidzianych w ogłoszeniu koncesji do udzielenia wynosi: 3. Programy będą rozpowszechniane codziennie przez 24 godziny na dobę i oznaczone nazwą określoną w koncesji – napisał przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski w oświadczeniu, do którego dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

Szef KRRiT poinformował także, iż ósmy multipleks będzie tworzyć nie więcej niż 7 programów telewizyjnych. Nowe stacje dołączą do Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP, które już teraz wchodzą w skład MUX-8. Wszystkie kanały mają być niekodowane i udostępniane odbiorcom bezpłatnie. Do ich emisji będzie wykorzystywany standard DVB-T (MUX-1, MUX-2, MUX-4, MUX-6 nadają w DVB-T2/HEVC, a MUX-3 musi nadawać w tym standardzie do końca 2023 roku). Kanały będą nadawane w standardowej jakości obrazu w kodeku H.264 (AVC) oraz z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus).

Konkurs wystartował, bo na początku roku TVP Kultura HD i TVP Kobieta opuściły MUX-8. Drogą naziemną są teraz oferowane w ramach MUX-6.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *