Dzień Europy

Dzień Europy

„Dzień Europy” – 9 maja, to coroczne obchody upamiętniające pokój i jedność w Europie. Dokładnie tego dnia 65 lata temu, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych – Robert Schuman, ogłosił plan powołania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali jako nowej formy współpracy politycznej w Europie. Pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już rok później. Plan Schumana uważany jest za fundament obecnej Unii Europejskiej, a jego autor za jednego z ojców założycieli.

Z okazji Dnia Europy całej Unii Europejskiej organizowanych jest szereg wydarzeń, w których udział biorą tysiące osób. Także w Polsce ten dzień obchodzony jest hucznie. Aranżowane są debaty, koncerty, różnorodne spotkania oraz inne wydarzenia i atrakcje mające na celu edukację o Unii Europejskiej i wspieranie procesów integracji.

Sztandarowym przedsięwzięciem jest uroczysta Parada Schumana organizowana przez Polską Fundację im. Roberta Schumana wraz z partnerami. Wielobarwny korowód kolorowych strojów, twarzy wymalowanych w europejskie flagi, czy transparentów szkół i Szkolnych Klubów Europejskich zamienia centralne miejsca Warszawy w punkt spotkań i integracji mieszkańców miasta i całej Polski, a także gości z zagranicy. Parada promuje integrację Unii Europejskiej, przybliża sprawy z nią związane. Jest doskonałym połączeniem pogłębiania wiedzy na tematy europejskie z formą relaksu, miłym sposobem na spędzanie majowego dnia.

Parada Schumana odbędzie się 9 maja o 12:00 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *