Dziennikarskie rozbudzanie ducha Jedwabnego Szlaku

Belt and Road Journalists Forum

Belt and Road Journalists Forum

W dniach 27 września – 2 października w Pekinie miało miejsce III 2019 Belt and Road Journalists Forum zorganizowane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Chińskich (All China Journalists Association) z inicjatywy Xi Jinpinga, prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej. Celem tej inicjatywy jest udostępnienie mediom informacji o programie Pasa i Szlaku.

Stowarzyszenie Polskich Mediów, które współpracuje ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Chińskich od 2002 roku otrzymało zaproszenie do wzięcia udziału w kolejnej edycji Forum.

Podczas tego wydarzenia omawiana była promocja współpracy dziennikarskiej między krajami i rozbudzanie ducha Jedwabnego Szlaku. Ważnym było także powołanie Stowarzyszenia Mediów One Belt One Road. Wybrano jej prezydium i sekretariat.

Pierwszą pięcioletnią kadencję prezydium będą sprawować reprezentanci organizacji dziennikarskich z Chin, Rosji, Kazachstanu, Indonezji, Argentyny i Nigerii.
ZhangYannong, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Chińskich, które zorganizowało całe przedsięwzięcie, zauważa, że to krok milowy w instytucjonalizacji różnych możliwości współpracy między reprezentantami mediów z krajów inicjatywy Pasa i Szlaku. W Forum uczestniczyło ok. 70 szefów organizacji dziennikarskich z ponad 50 krajów i regionów.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Mediów pierwsze regionalne spotkanie stowarzyszeń dziennikarzy odbędzie się w Polsce w dniach 19-23 maja 2020 roku. Będzie towarzyszyło targom Export Expo oraz IV Kongresowi Gospodarczemu Europy Centralnej i Wschodniej.

Na zakończenie Forum dziennikarze uczestniczyli 1 października w paradzie z okazji 70. rocznicy założenia Chińskiej Republiki Ludowej.

(MPT)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *