Dziennikarze wrócą na granicę z Białorusią? Straż Graniczna ustala warunki

Dziennikarze podczas konferencji prasowej
Dziennikarze podczas konferencji prasowej
Fot. Unsplash

Straż Graniczna przygotowuje szczegółowe rozwiązania, z których będą mogli korzystać komendanci poszczególnych placówek przy udzielaniu dziennikarzom przepustek na wjazd do strefy przygranicznej.

Dziennikarze otrzymają wstęp na tereny granicy polsko-białoruskiej w związku z nowelizacją ustawy o ochronie granicy państwowej, zgodnie z którą lokalni komendanci Straży Granicznej będą mogli zezwolić lub zakazać dziennikarzom wjazdu do strefy przygranicznej.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, Straż Graniczna czeka na razie na szczegółowe wytyczne w tej sprawie. Jak powiedziała portalowi ppor. Anna Michalska, rzeczniczka prasowa SG, SG szacuje, że „w okolicy strefy przygranicznej pracują przedstawiciele ok. 170 redakcji”.

Wcześniej Michalska na antenie Radia Plus szacowała, że „być może na raz wydawanych będzie 20-30 tymczasowych przepustek” dla dziennikarzy i że nie będą wpuszczane zbyt duże grupy reporterów jednocześnie. – To są oczywiście tylko nasze szacunki, na tym etapie nie wiemy, ile przepustek będzie wydawanych dziennie. Musimy tę kwestię przedyskutować, ale przede wszystkim warto zaznaczyć, że wszystko zależeć będzie od sytuacji na granicy – powiedziała Wirtualnemedia.pl ppor. Michalska.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na mocy tego rozporządzenia dziennikarze nie mogą pracować w pasie przygranicznym. Stan wyjątkowy. Dziennikarze chcą pracować przy granicy z Białorusią>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *