Ekologia hotelu: Przyjazny dla środowiska, wygodny dla gości

Hotel

Hotel

Życie w myśl zasad ekologii nie jest już tylko modą. Staje się koniecznością. W trosce o dobro naszej Planety i rachunek ekonomiczny.

Ważnym sektorem gospodarki, który w sposób szczególny oddziałuje na przyrodę jest branża hotelarska. Hotele mogą aktywnie przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego poprzez wdrażanie zrównoważonych ekologicznych praktyk. Oprócz przekonania wynikającego z robienia właściwych rzeczy, hotelarze zdają sobie również sprawę z korzyści płynących z takiej aktywności. Jednocześnie coraz więcej gości oczekuje, że hotel będzie przyjazny środowisku i od tego uzależnia decyzję o wyborze miejsca noclegu.

Suma wszystkich oszczędności

W rezultacie coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że zrównoważony rozwój jest kluczowym elementem udanej strategii budowania marki. Ponadto przejście na ekologię prowadzi do wzrostu zysków, ponieważ oszczędności energii elektrycznej, wody i środków czyszczących sumują się. Istnieją również inne korzyści bycia firmą przyjazną środowisku, takie jak możliwość uzyskania dotacji rządowych oraz ulg podatkowych czy pożyczek.

Wiele hoteli znajduje innowacyjne sposoby na włączenie do swojej działalności ekopraktyk. Geotermiczne systemy energetyczne wraz z systemami energii z odpadów, pasywne panele słoneczne, zielone dachy, naturalne oświetlenie i naturalna wentylacja są coraz częściej stosowane nie tylko w nowo budowanych obiektach. Wykorzystuje się również nisko przepływowe systemy wodne i instalacje hydrauliczne, podobnie jak ekologiczne podłogi oraz energooszczędne telewizory i urządzenia. Niektóre hotele wdrażają programy recyklingu w pokojach i zapewniają wyłącznie naturalne produkty do higieny osobistej.

Pasieka na dachu

Hitem ostatnich lat i świetnym sposobem na wsparcie Matki Natury jest budowanie pasiek na dachach hoteli. W Warszawie pierwszą pasiekę na dachu budynku założył pszczelarz Marek Barzyk, w jednym ze stołecznych hoteli. Pomysł pojawił się w 2011 roku, w czasie protestów pszczelarzy w Warszawie. Obecnie na dachu hotelu znajduje się siedem uli zamieszkiwanych przez około 450 000 pszczół. Hotelowe pszczoły stołują się między innymi w Łazienkach Królewskich i w parku Morskie Oko, bo w pełnych kwiatów parkach mogą liczyć na obfite pożywienie. Wyprodukowany miód jest serwowany gościom hotelu jako dodatkowa atrakcja. Jest także wręczany jako prezent przy wyjątkowych okazjach.

Zdrowszy bo miejski?

Wbrew pozorom, miód z miejskich pasiek może być zdrowszy od tych z pasiek wiejskich. Już wiemy, że pszczoły giną masowo z powodu pestycydów, którymi pryska się pola uprawne. W miastach nie ma pól uprawnych pełnych pestycydów, dlatego ten „miejski miód” może być po prostu zdrowszy. Dzięki dostępowi pszczół do różnorodnej roślinności, miejskie miody charakteryzuje wyjątkowe bogactwo smaku. Miody z hotelowej pasieki hotelu są okresowo badane i nie wykryto w wyniku tych badań niczego, co wskazywałoby na zły wpływ miejskiej atmosfery.

Pszczoły czują się w miastach dobrze, a miejskie pasieki przyczyniają się do ratowania gatunku masowo ginącego w związku ze zmieniającym się klimatem, chemizacją rolnictwa oraz chorobami.

Dziś branża hotelarska zmaga się z niespotykanym dotąd kryzysem, wiele obiektów może nie przetrwać tych trudnych dni. Jednak po pandemii, kiedy znów zaczniemy podróżować, ekologiczne podejście podróżnych może powrócić ze zdwojoną siłą, a wizerunek hotelu przyjaznego środowisku będzie dodatkowym walorem dla wymagających.

KK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *