Europejskie Dni Archeologii. Festyny, pokazy, pikniki, odkrywanie zabytków archeologicznych

Archeologia
Archeologia
Fot. Unsplash

Już 17-19 czerwca obchodzone będą Europejskie Dni Archeologii w Polsce. Na terenie całego kraju zaplanowano wiele festynów, pokazów, pikników, wystaw, wykładów, aby pokazać czy dziś zajmuje się archeologia.

W tych dniach muzea, instytucje kultury i nauki zaprezentują zwiedzającym zakres prowadzonych badań, zaproszą do udziału w warsztatach tematycznych oraz umożliwią zwiedzanie obiektów archeologicznych, równie tych niedostępnych na co dzień. Koordynatorem Europejskich Dni Archeologii w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Europejski Dni Archeologii obchodzone są od 2010 roku. Początkowo były one organizowane jedynie na terenie Francji i koordynowane przez Narodowy Instytut Badań Archeologicznych (INRAP), pod egidą tamtejszego Ministerstwa Kultury. Od 2019 roku inicjatywa objęła pozostałą część Europy, w tym również Polskę. Koordynację obchodów Europejskich Dni Archeologii powierzono Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa. Jak podkreśla dr Katarzyna Zalasińska – Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa:

– Europejskie Dni Archeologii to czerwcowy, doroczny cykl wydarzeń, organizowany w Polsce już po raz trzeci. Celem EDA jest przybliżenie dziedzictwa archeologicznego i współczesnej archeologii społeczeństwu. Organizowane wydarzenia skupiają instytucje archeologiczne, niezależnych badaczy i edukatorów oraz specjalistów wspierających prace archeologiczne, którzy prezentują zainteresowanym tajniki tej dziedziny. Pierwsza edycja Europejskich Dni Archeologii w 2020 roku skupiła 8 organizatorów, rok później było ich już 20, a wydarzeń towarzyszącym obchodów 90. W tym roku Narodowy Instytut Dziedzictwa koordynuje działania 15 instytucji, które zapraszają w sumie na ponad 60 wydarzeń w całym kraju.

Europejskie Dni Archeologii na terenie grodu z X wieku

Tegoroczne obchody Europejskich Dni Archeologii otworzyła konferencja prasowa, która odbyła się 13 czerwca o godz. 11:30 na terenie wczesnośredniowiecznego grodu z X wieku – Grodziska na warszawskim Bródnie. Wydarzeniu towarzyszyły wystąpienia ekspertów, którzy przybliżyli uczestnikom historię, cel i misję Europejskich Dni Archeologii. Nie zabrakło również prezentacji zabytków archeologicznych oraz lotów dronem. Uczestnicy mogli liczyć m.in. na omówienie zasad rekonstrukcji gier planszowych znanych z wykopalisk, prezentację wykorzystania palinologii (nauki o pyłkach roślin) w archeologii czy zastosowania nowych technologii, w tym przypadku dronów w badaniach archeologicznych.

Miejsce organizacji konferencji prasowej również nie było przypadkowe, ponieważ Gród na Starym Bródnie to jedyny przebadany, wczesnośredniowieczny kompleks osadniczy w Warszawie. Datowany na X wiek, uległ zniszczeniu w wyniku pożaru na początku następnego stulecia i nie został odbudowany. Sąsiadująca z nim osada podgrodowa funkcjonowała do końca XI wieku. Elżbieta Ofat – Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa podkreśliła, że:

– Niewiele osób wie, że na terenie miasta stołecznego Warszawy istnieją zabytkowe pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska. Grodzisko znajduje się na terenie Lasu Bródnowskiego a w 2008 roku został tu utworzony Warszawski Park Archeologiczny. Grodzisko zostało częściowo zrekonstruowane, a wały umocnione. Obecnie zwiedzający mogą skorzystać z przygotowanej tam ścieżki edukacyjnej oraz odpoczywać na Polanie Archeologicznej z ławkami, wiatami i miejscem przeznaczonym na zabawę dla dzieci. Jeśli więc ktoś poszukuje miejsca na rekreację i spędzenie czasu z rodziną na terenie Warszawy, to polecam do odwiedzenie Grodu na Starym Bródnie.

Stołeczny kompleks osadniczy został wzniesiony na wydmie położonej wśród bagien pomiędzy rzeczkami Skurczą, a Zązą. Pełnił funkcję refugialną czyli stanowił schronienie dla ludności pobliskiej osady. Pierwsze fragmenty grodu zostały odkryte na początku XX wieku przez Romana Jakimowicza. W latach 20-tych zaobserwowano również spalone słupy wystające ponad powierzchnię wału. Jednak pierwsze badania archeologiczne ruszyły dopiero w 1949 roku i były prowadzone z przerwami do 1990 roku. W latach 2000-2002 prowadzono kolejne, tym razem przedinwestycyjne badania. Obecnie Grodzisko zostało częściowo zrekonstruowane i przystosowane dla zwiedzających.

Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *