Facebook, Instagram, YouTube i Google blokują rosyjskie media państwowe

Logo Google
Logo Google
Fot. Unsplash

Właściciele Facebooka i Instagrama oraz Google’a i YouTube’a zapowiedzieli nałożenie blokady na dostęp do rosyjskich mediów państwowych. Chodzi m.in. o Russia Today i Sputnika.

Także Apple, Microsoft, Twitter oraz TikTok zapowiedziały działania wymierzone w rosyjską propagandę medialną.

Meta Platforms, spółka-matka Facebooka, zamknęła strony rosyjskich mediów państwowych na Facebooku oraz ich konta na Instagramie. Firma będzie również blokować na Facebooku posty z odsyłaczami do stron tych mediów.

Facebook ograniczy w UE dostęp do rosyjskich mediów Russia Today i Sputnik

 

Alphabet, właściciel Google’a poinformował, że usunął państwowych rosyjskich nadawców ze swoich serwisów newsowych i podobną operację przeprowadza w serwisie YouTube.

Z kolei Twitter ogłosił, że zdecydował się na oznaczanie treści pochodzących ze stron powiązanych z Kremlem. Spółka poinformowała także, iż nie będzie polecać ani kierować do powiązanych z Rosją stron w funkcji wyszukiwania.

Koncerny technologiczne też blokują

Koncern Apple uniemożliwił możliwość ściągania RT News poza Rosją. Firma wstrzymała również sprzedaż swoich produktów i ograniczyła stosowanie systemu płatności Apple Pay w obrębie Federacji Rosyjskiej.

Inny koncert technologiczny – Microsoft – ogłosił, że nie będzie wyświetlał treści ani reklam z RT i Sputnika, a także wykluczy aplikacje RT ze swojego sklepu z oprogramowaniem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *